Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najdrahšie nákupné ulice sveta

26.10.2006, 09:42 | Kristian Slovák | © 2006 News and Media Holding

V prvej šestke žiadne zmeny. New York obhájil prvenstvo, posúvajú sa Dillí či Bukurešť.

  • Tlačiť
  • 0

Titul najdrahšej nákupnej ulice opäť obhájila už takmer legendárna newyorská Fifth Avenue. Vyplýva to z každoročného hodnotenia hlavných nákupných ulíc na celom svete realitnej konzultačnej spoločnosti Cushman & Wakefield.

Ročný nájom za niečo viac ako 92 metrov štvorcových stojí asi 1,35 miliónov dolárov. „Najväčšie svetové značky sa bijú o prvotriedne miesta v tejto obchodnej zóne,“ povedal výkonný riaditeľ Cushman & Wakefield Gene Spiegelman.

Vo svete reklamného „chaosu“ podľa neho spoločnosti práve umiestnením obchodov do nehnuteľností na Fifth Avenue zvyšujú aj hodnotu značky. Svoje hlavné obchody otvorili tento rok na Fifth Avenue spoločnosti ako Abercrombie & Fitch, Apple či Nokia.

Cushman & Wakefield sledujú pri zostavovaní rebríčka najdrahších nákupných ulíc 233 nákupných zón v 47 krajinách sveta. „Nakupovanie je globálna aktivita. Od hlavných ulíc Buenos Aires, cez New York, Paríž a Dillí,“ hovorí šéf divízie retailu John Strachan.

V prvej šestke najdrahších nákupných ulíc sa nič nezmenilo. Okrem New Yorku obhájili svoje pozície aj Hongkong, Paríž, Londýn, Tokio a Dublin.

Najväčší skok vpred sa podarilo indickému hlavnému mestu Nové Dillí, ktoré posilnilo o sedemnásť priečok na 24. pozíciu. „Rast organizovaného retail sektore v Indii sa očakáva na úrovni 40 až 45 percent ročne počas nasledujúcich piatich rokov,“ povedal výkonný riaditeľ Cushman & Wakefield pre transakcie v Indii Sanjay Dutt. Maloobchodný rast Indie je podporený celkovým ekonomickým rastom krajiny a rastom životnej úrovne spotrebiteľov.

Najdrahšie

nákupné ulice sveta

(eur/m2)

Krajina

Mesto

Ulica

Nájom

1

USA

New York

5th

Avenue

11 364

2

Hongkong

Hongkong

Causeway Bay

9 544

3

Francúzsko

Paríž

Avenue

des Champs Elysées

6 775

4

Veľká

Británia

Londýn

New Bond Street

5 667

5

Japonsko

Tokio

Ginza

5 486

6

Írsko

Dublin

Grafton Street

4 496

7

Švajčiarsko

Zürich

Bahnhofstrasse

3 517

8

Austrália

Sydney

Pitt Street Mall

3 294

9

Južná

Kórea

Soul

Myeongdong

3 169

10

Nemecko

Mníchov

Kaufingerstraße

3 000

PRAMEŇ: Cushman & Wakefield

V poslednom rankingu najdrahších nákupných ulíc posilnil aj Brusel ale aj Bukurešť. Rumunské hlavné mesto sa už pred vstupom krajiny do Európskej únie teší silnému záujmu investorov zo všetkých oblastí.

Z pohľadu regionálneho rozdelenia najvýraznejšie vzrástli nájmy za obchodné priestory v Ázii-Pacifiku. Z globálneho pohľadu rástli alebo boli stabilné nájmy v 97 percentách skúmaných krajín, iba v troch percentách prípadov sa nájmy znižovali.

„Dopyt po moderných obchodných priestoroch bude globálne rásť, predovšetkým v dôsledku otvárania sa bohatnúcich a veľkých spotrebiteľských trhov ako India, Čína, Brazília a Rusko. V týchto krajinách sa dopyt po spotrebných tovaroch zvyšuje spolu s potrebou špičkových obchodných priestorov,“ povedal autor štúdie a spoločník European Research, Cushman & Wakefield Darren Yates.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)