Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najstarší hotel v Tatrách po rokoch chátrania otvárajú

16.12.2016, 05:01 | © 2016 News and Media Holding

Hotel Lomnica v Tatranskej Lomnici sa vracia na hotelovú mapu, na ktorej chýbal štvrťstoročie. V histórii mal pritom dôležité poslanie, bol prvým svojho druhu vo Vysokých Tatrách a na dlhé roky nastavil štandardy luxusného ubytovania v regióne. Svoje brány otvorí prvýkrát už tento víkend.

  • Tlačiť
  • 6

Len málo hotelov na Slovensku sa môže pýšiť takou bohatou históriou ako Hotel Lomnica. Otvorili ho v roku 1893 a v Rakúsko–Uhorsku bol prelomový. Jeho hlavným cieľom bolo „kradnúť“ turistov Alpám. Práve maďarská šľachta a obchodníci boli jeho prvými návštevníkmi.

Projektantom hotela bol architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Budova ubytovacieho zariadenia bola unikátom nielen preto, že bola prvým svojho druhu vo Vysokých Tatrách, ale aj konštrukciou. Hotel sa totiž zaradil medzi najväčšie hrazdené budovy v Rakúsko–Uhorsku.

Služby ponúkal do začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia. Dôvod bol prozaický. Za ostatnými hotelmi zaostával. Náklady na jeho renováciu boli vysoké, keďže budova bola zaradená na zoznam kultúrnych pamiatok. Aj preto posledných 25 rokov chátral.

Všetko sa to zmenilo v roku 2014, keď objekt kúpil neznámy zahraničný  investor. Nový majiteľ chcel zostať v anonymite. Pozemok pritom vlastní firma Mores Resort, ktorá je personálne prepojená aj so skupinou Medirex pôsobiacou v oblasti zdravotnej starostlivosti.

Neprehliadnite

Nový investor v danom roku predstavil plán na rekonštrukciu hotela. Za 7,5 milióna eur sa mal z budovy stať luxusný hotel so všetkým čo k tomu patrí. Počítalo sa s rozšírenou kapacitou, parkoviskom, kaviarňou, wellnessom i vinotékou.

Kým v podobných prípadoch zvyknú rekonštrukcie meškať, pri Hoteli Lomnica dodržal investor termíny a všetko je pripravené na otvorenie hotela. „Kaviareň Mozart bude návštevníkom k dispozícii v testovacej prevádzke počas Vianočných trhov v termíne 16. až 18. decembra. Od 19. do 28. decembra bude hotel zatvorený. Prvých ubytovaných hostí privítame 29. decembra,“ prezrádza TREND Reality marketingová manažérka Hotela Lomnica Lenka Maťašovská.

Hotel je rozdelený na historickú a modernú časť. Kým v prvej nájdete 30 izieb, v druhej ďalších 37. Okrem toho ponúkne zariadenie v Tatranskej Lomnici aj štyri apartmány. „Názvy apartmánov máme podľa panovníkov Rakúsko -Uhorska: Maximilián, Rudolf, Ferdinand, najväčší – prezidentský – Mária Terézia,“ vymenúva L. Maťašovská.

Kaviareň Hotela LomnicaZdroj: Hotel Lomnica

Súčasťou budovy bude reštaurácia,  vináreň ale aj galéria. „Hotel Lomnica nebude len hotel, je zároveň galériou. Hostia si budú môcť pozrieť hodnotné umelecké diela nielen v hotelovej galérii, ale aj na chodbách hotela, v kaviarni, reštaurácii či na izbách. Celkovo máme v Hoteli Lomnica 400 obrazov,“ vysvetľuje L. Maťašovská.

Hotel bude mať ako jediný v Tatrách podzemné parkovisko a bude ponúkať vlastnú limuzínu aj službu concierge. Ide o službu tzv. komorníka, ktorý má hosťom uľahčiť pobyt. V hoteli nájdete aj wellness, cigarový bar, hráčsky salónik, hotelový obchodík a beauty salón.

O architektúru hotela sa postaralo štúdio GFI na čele s architektom Pavlom Frankom. Firma má s rekonštrukciou tatranských stavieb bohaté skúsenosti. Okrem iného jej rukopis môžete nájsť na projektoch Sliezsky dom, Grand Hotela Kempinski High Tatras na Štrbskom Plese a vily COOP v Tatranskej Lomnici.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Hotel Lomnica