Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Najväčšie kino v Tatrách chátra, možno v ňom vzniknú byty

09.08.2017, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Vo Vysokých Tatrách určite nájdete celý rad historicky hodnotnejších i estetickejších stavieb. Budova Tatranského kultúrneho centra v Tatranskej Lomnici, v ktorej sídlilo Kino Tatry, však má pre miestnych špecifický význam. O to ťažšie berú fakt, že už päť rokov je zatvorená a chátra. Na osud budovy kina sa pozeráme v šiestej časti seriálu Tatranské realitné boľačky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Keď na konci osemdesiatych rokov minulého storočia otvárali v Tatranskej Lomnici budovu Tatranského kultúrneho centra, bola to malá slávnosť. „Cieľom stavby bolo vytvoriť akýsi kultúrny stánok,“ približuje pre TREND Reality bývalý riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.

Kultúrny stánok

Budova mala slúžiť pre umelecké vyžitie Tatrancov i tisícok turistov, ktorí do Tatier prichádzali. Vzniklo tu najväčšie kino v Tatrách, galéria i kaviareň. A v prvých rokoch slúžilo svojmu cieľu. „Budova je pre nás Lomničanov legendárna. Ja sám ju mám spätú s detstvom. Konali sa tu rôzne podujatia, koncerty či divadelné predstavenia,“ spomína obyvateľ Tatranskej Lomnice a bývalý miestny poslanec Tomáš Tišťan.

Budova slúžila svojmu účelu takmer štvrťstoročie. Bola kultúrnym centrom a priestorom pre spoločenské akcie za zlého počasia. Posledný rok prevádzky zažila budova pred piatimi rokmi, keď v nej zatvorili aj posledné funkčné kino vo Vysokých Tatrách.

Kino Tatry v Tatranskej Lomnici.Zdroj: Modrá lanovka

„Budova, v ktorej sa kino nachádza, je v zlom stave a je náročná na prevádzkové náklady. Problém budú mať aj iné inštitúcie, ktoré sa v budove nachádzajú. Ide o Občianske združenie Skala a Divadelné združenie Tatratália, pre ktoré budeme musieť nájsť iné priestory,“ vysvetľoval v roku 2012 pre denník Korzár vedúci oddelenia kultúry a športu na Mestskom úrade Vysoké Tatry Ján Bendík.

K zatvoreniu prispela výrazným spôsobom aj povinná digitalizácia. „Kino končí prevádzku tak ako mnoho iných menších kín. Bolo by nelogické investovať do digitalizácie do týchto priestorov,“ povedal J. Bendík. Podľa jeho slov pritom bola návštevnosť zariadenia slušná a prekonávala čísla za predchádzajúce dva roky.

Zatvorené päť rokov

P. Chudý poukazuje najmä na energetickú stránku celého projektu. „Keďže stavba bola realizovaná ešte pred revolúciou, bola energeticky veľmi náročná. Aj preto bolo nerentabilné ju ďalej prevádzkovať, najmä keď do nej nebolo roky investované,“ hovorí.

Posledné premietanie sa uskutočnilo 14. septembra 2012. Vyvrcholila ním etapa zániku tatranských kín. Po zatvorení toho v Tatranskej Lomnici nezostalo v Tatrách žiadne. Ešte pred revolúciou sa pritom filmy premietali na štyroch miestach – Novom a Starom Smokovci (amfiteáter), Štrbskom Plese a spomínanej Tatranskej Lomnici.

Neprehliadnite

Kino je zatvorené päť rokov a s výnimkou alternatívnych výstav a krčmy v ňom nenájdete nič. Problémom je to, že mesto Vysoké Tatry nemá na rekonštrukciu dostatočné finančné prostriedky. Na druhej strane, poslanci sa pred časom zhodli, že sa nebudú zbavovať majetku.

Dvaja záujemcovia

Aj preto bolo riešenie projektu v slepej uličke. Pred rokom prebehla pod Tatrami diskusia, keďže o stavbu prejavili záujem dvaja kandidáti. Občianske združenie Edu Park chcelo v budove vybudovať zábavno-edukačný park pre deti.

„Už dlho rozmýšľame nad tým, že Tatry majú potenciál pre inštitúciu, ktorá by bola rovnako hodnotná pre miestnych ako aj pre návštevníkov a bola by zameraná v prvom rade na deti. Cieľom edukačného parku by bolo spoznávať javy a súvislosti okolitého sveta,“ uviedla pred rokom pre Korzár Alena Váradyová z občianskeho združenia Edu Park.

O projekt prejavil záujem aj bratislavský developer, ktorý chcel zrekonštruovať spoločenskú časť, na druhej strane chcel ku komplexu pristavať časť s bytmi. Aj v súvislosti s týmto sa miestni poslanci zhodli, že budova by si mala zachovať kultúrnu funkciu.

Kino Tatry v Tatranskej Lomnici.Zdroj: Modrá lanovka

„Mala by tam byť divadelno-spoločenská sála, v ktorej by prípadne mohli byť prednášky, ďalej priestory pre divadelníkov, umelecká kaviareň plus krčmička, tvorivá dielňa, univerzálna miestnosť, ktorá by mohla slúžiť pre slobodných umelcov či športovcov, ale aj priestory napríklad pre ženy na cvičenie jogy a podobne, rovnako aj priestor na doplnkové služby, galéria a výstavná miestnosť,“ uviedol viceprimátor Vysokých Tatier Jozef Janiga.

O budúcnosti stavby sa bude diskutovať aj v najbližších týždňoch. „Situáciu riešime už rok a pol. Určite s projektom chceme niečo robiť, lebo v aktuálnej podobe je neudržateľný,“ uviedol pre TREND Reality miestny poslanec Michal Hanč.

Nový návrh

Na septembrovom zastupiteľstve by mali poslanci schvaľovať zámer, ktorý by mal vyriešiť budúcnosť celého komplexu. V tomto prípade našli šalamúnske riešenie, keď spoja návrhy oboch spomínaných kandidátov. Budovu by zrekonštruoval developer. Kým prvú časť, ktorá by slúžila na spoločenské účely, by dal mestu, v druhej časti by vybudoval malometrážne byty. „Ich predajom by sa mu pokryli náklady na rekonštrukciu,“ vysvetľuje M. Hanč.

Podľa jeho slov bola daná podmienka, aby nešlo o aparatmány, ale byty na predaj. Takýmto spôsobom sme chceli umožniť mladým, aby sa mohli vrátiť domov,“ hovorí M. Hanč. V časti, ktorá sa vráti do vlastníctva mesta, by mal vzniknúť spomínaný Edu park.

Tatranské realitné boľačky

V priebehu letných prázdnin TREND Reality každý týždeň prinesie príbeh jednej tatranskej stavby, ktorá má svoje najlepšie časy za sebou a márne čaká na reštart. Ak máte nejaké fotografie dnes zatvorených budov v Tatrách, prípadne sa chcete o svoje skúsenosti či zážitky z nich podeliť, kontaktujte nás na e-mailovej adrese tomas.vasuta@newsandmedia.sk. 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy kino, kultúrne centrum, Tatranská Lomnica, Tatranské realitné boľačky, Vysoké Tatry

Realitná inzercia

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako Poraďte sa zdarma, akú hodnotu má dnes vaša nehnuteľnosť a získajte pri jej predaji čo najviac!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE - ZÁHORSKÁ BYSTRICA

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE  - ZÁHORSKÁ BYSTRICA Vyberte si bývanie v nádhernom byte s vlastnou predzáhradkou, v byte s balkónom a lodžiou, či byte na najvyššom poschodí s veľkou terasou v príjemnej lokalite.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Pridať inzerát