Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Namiesto Gumonu 40-podlažné veže

04.02.2008, 19:48 | Ľuboš Mistrík | © 2008 News and Media Holding

Areál na Košickej
v metropole čaká megaprestavba za takmer 8 miliárd.

  • Tlačiť
  • 1

Rozsiahla výstavba v okolí bratislavských Mlynských Nív sa pravdepodobne tak skoro nezastaví. V lokalite sa totiž pripravuje ďalšia niekoľkomiliardová investícia, plány hovoria o komplexe s dvoma 40-podlažnými vežiakmi, obchodmi, kanceláriami a bytmi.

Dokopy má v areáli bývalej továrne Gumon ohraničenom Košickou, Pláteníckou, Prievozskou a na ďalšom priľahlom pozemku vzniknúť niekoľko objektov s vyše 200-tisíc m2 úžitkovej plochy. Investor vytvorí podľa dokumentov predložených štátnym orgánom približne 124-tisíc m2 podlahovej plochy pre bývanie. Číslo môže znamenať okolo 1200 bytov, občianska vybavenosť má zabrať zhruba 44-tisíc štvorcov, kancelárie ďalších 40-tisíc m2.

klingerka1.jpg

Projekt s názvom Klingerka je rozdelený na štyri bloky. Dominantou areálu budú dve po celej výške prepojené veže na rohu Košickej a Prievozskej. Vyššia by mala mať 45 nadzemných podlaží, nižšia o sedem menej, v oboch plánujú kancelárie aj byty.

Na rohu križovania Košickej a Prístavnej by mal vyrásť 28-podlažný hotel s kapacitou takmer 600 lôžok. Pôjde o jedno- až dvojlôžkové izby a niekoľko apartmánov. V trojpodlažnom parteri by mala byť aj kongresová hala so zhruba 500 miestami.

klingerka2.jpg

Na pozemku medzi Valchárskou, Súkenníckou a Prístavnou vznikne ďalší polyfunkčný blok, ktorý bude od zvyšnej výstavby izolovaný Plátenickou ulicou. V rámci neho plánujú postaviť päť 9- až 22-podlažných bytoviek prepojených parterom. Trojpodlažná podnož zahrnie drobné obchody a služby.

Mimo posledného menovaného bloku majú byť všetky tri prepojené spolu s parterom aj troma podzemnými podlažiami garáží. Tie prinesú vyše 3 300 parkovacích miest, na povrchu má vzniknúť len približne stovka.

klingerka3.jpg

Hotel spolu s kongresovým centrom sa má nachádzať na rohu Košickej a Prístavnej.

Celkové odhadované náklady na projekt sa pohybujú vo výške zhruba 7,7 miliardy korún, čo by Klingerku zaradilo medzi najnákladnejšie realitné investície na Slovensku. Projekt sa aktuálne nachádza vo fáze posúdenia vplyvov na životné prostredie, s výstavbou plánuje developer začať najskôr na jar 2009. Komplex by mal byť potom podľa jeho odhadov hotový koncom roka 2011.

Otáznym ostáva osud továrne známej ako Gumonka, ktorá sa nachádza na záujmových pozemkoch. Podľa nedávnych slov hovorkyne ministerstva kultúry Sone Uličnej pre agentúru SITA je aj Gumonka jedným z možných kandidátov na vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku. Projekt výstavby Klingerky predložený štátnym orgánom so zachovaním továrne zatiaľ nepočíta, avšak existujú úvahy, že by v novej výstavbe mala svoje miesto. Diskusia o zachovaní starých bratislavských tovární sa rozvírila po zbúraní viacerých priemyselných objektov v rámci projektu Twin City.

klingerka4.jpg

Nová výstavba by mala nahradiť areál Gumonu.

Navrhovateľom výstavby Klingerky sú tri spoločnosti, menovite Koruna Invest, a.s., Internationale, s.r.o., a Hotel Tatra, a.s. Podľa informácií TRENDreality.sk ide o vlastníkov jednotlivých pozemkov, no či bude jedna z týchto spoločností aj projekt priamo developovať, zatiaľ nie je známe. Architektonické riešenie pripravila bratislavská kancelária A.pro.

Vizualizácie – A.pro a Jozef Struhař

Foto - Klub ochrany technických pamiatok

  • Tlačiť
  • 1

Súvisiace články

Penta plánuje obytný komplex na Štrkovci

Postaví ho na pozemkoch pri bratislavskej Bajkalskej ulici, ktoré kúpila od Slovenských elektrární

Bottova cieľom pre Hrivis (aktualizácia)

Brownfieldy sú lákadlom i rizikom

Bratislavské dvojičky nakreslil Španiel

Pozemok teplárne ulovila Penta