Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Návrh na obnovu sanatória na Železnej studničke je už známy

18.12.2014, 14:00 | Ľuboš Mistrík | © 2014 News and Media Holding

Diskusia o budúcej podobe nevyužívaného sanatória a celého rehabilitačného areálu v zeleni Malých Karpát postupuje ďalej. Kultúrnu pamiatku plánuje investičná skupina Arca Capital zrekonštruovať a pridať k nej novostavbu. Pribudnúť majú aj menšie apartmánové domy, zámer predložený štátnym orgánom hovorí aj o spornej revitalizácii kúpaliska.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Samotné územie v Bratislavskom lesoparku má vyše 6,8 hektára a dnes ho tvorí niekoľko objektov. Dominantou je nevyužívaný objekt sanatória vybudovaného v rokoch 1943 až 1944 pre potreby armády. Neskôr slúžil na rehabilitácie štátnych funkcionárov i verejnosti. Objekt nazývaný Čatlošova vila má prejsť kompletnou rekonštrukciou.

V rámci nej chce Arca Capital zachovať členenie stavby na jedno podzemné, dve nadzemné a jedno podkrovné podlažie. Zmeny sa majú týkať najmä vnútornej dispozície a nového usporiadania priestorov s cieľom zväčšiť izby. Zachová sa aj vstupná hala s recepciou, schodiskom, stravovacím zariadením a klubovňou.

K osemdesiatročnému objektu plánuje investor pristavať modernú prístavbu s jedným podzemným a troma nadzemnými podlažiami. Má rozšíriť a doplniť funkcie sanatória, priniesť wellness, vytvoriť konzultačné centrum. Okrem toho vznikne aj lôžková časť. Tejto výstavbe ustúpi pristavaná budova balneoterapie.

Obnova sanatória Železná studnička - vizualizáciaZdroj: Arca Capital

Okrem nej ešte investor plánuje zbúrať vrátnicu a technické objekty skladov a garáží. Na pozemku postaví niekoľko apartmánových domov, kde vznikne približne 10 jednotiek podľa napokon zvoleného variantu. Objekty majú mať zelenú strechu a majú cez ne prenikať existujúce stromy. Celý areál má mať dokopy 32 parkovacích miest miesto 29 v súčasnosti.

Investor počíta s vytvorením 36 pracovných pozícií a kapacitou 77 pacientov, z čoho väčšina má byť ubytovaná. Súvisí to s dopravou hostí autobusmi tak, aby v lesoparku eliminovali automobilovú dopravu. Areál sa má zameriavať na štvoricu služieb – gynekologicko-pôrodnícke oddelenie s asistovanou reprodukciou, beauty chirurgiu, rehabilitáciu v prírode a kúpanie v prírode.

S kúpaním úzko súvisí kritizovaný zámer revitalizácie kúpaliska v spodnej časti areálu. Nevyužívané bazény majú podľa zámeru prejsť modernizáciou, rekonštrukciu má dostať existujúci servisný objekt, kde je dnes bufet.

Obnova sanatória Železná studnička - aktuálny stavZdroj: Arca Capital

Arca Capital priniesla prvé informácie o rekonštrukcii areálu sanatória v roku 2010, kedy chcela do projektu vložiť 25 miliónov eur. Proti výstavbe v citlivej lokalite však pribúdali protesty, vznikla petícia a zámer zatiaľ nepodpísala ani mestská časť Nové Mesto. Problematickým sa okrem samotnej výstavby v lesoparku stal dopravný prístup.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Železná studnička

Realitná inzercia

Ponuka bytov v projekte Tri Veže

Ponuka bytov v projekte Tri Veže HERRYS ponúka na predaj byty v rezidenčnom projekte Tri Veže. Pohodlné bývanie v centre diania - fitness, 24 h recepcia. Pozrite si našu ponuku bytov.

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako Poraďte sa zdarma, akú hodnotu má dnes vaša nehnuteľnosť a získajte pri jej predaji čo najviac!

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Hľadáte priestory? Areál AIR OFFICES.

Hľadáte priestory? Areál AIR OFFICES. Ponúkame na predaj a prenájom obchodné/kancelárske priestory na Pestovateľskej 2 - pri letisku. Areál sa nachádza vo výbornej a dostupnej lokalite hneď pri D1.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Pridať inzerát