Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Návrh na obnovu sanatória na Železnej studničke je už známy

18.12.2014 | Ľuboš Mistrík | © 2014 News and Media Holding

Diskusia o budúcej podobe nevyužívaného sanatória a celého rehabilitačného areálu v zeleni Malých Karpát postupuje ďalej. Kultúrnu pamiatku plánuje investičná skupina Arca Capital zrekonštruovať a pridať k nej novostavbu. Pribudnúť majú aj menšie apartmánové domy, zámer predložený štátnym orgánom hovorí aj o spornej revitalizácii kúpaliska.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Samotné územie v Bratislavskom lesoparku má vyše 6,8 hektára a dnes ho tvorí niekoľko objektov. Dominantou je nevyužívaný objekt sanatória vybudovaného v rokoch 1943 až 1944 pre potreby armády. Neskôr slúžil na rehabilitácie štátnych funkcionárov i verejnosti. Objekt nazývaný Čatlošova vila má prejsť kompletnou rekonštrukciou.

V rámci nej chce Arca Capital zachovať členenie stavby na jedno podzemné, dve nadzemné a jedno podkrovné podlažie. Zmeny sa majú týkať najmä vnútornej dispozície a nového usporiadania priestorov s cieľom zväčšiť izby. Zachová sa aj vstupná hala s recepciou, schodiskom, stravovacím zariadením a klubovňou.

K osemdesiatročnému objektu plánuje investor pristavať modernú prístavbu s jedným podzemným a troma nadzemnými podlažiami. Má rozšíriť a doplniť funkcie sanatória, priniesť wellness, vytvoriť konzultačné centrum. Okrem toho vznikne aj lôžková časť. Tejto výstavbe ustúpi pristavaná budova balneoterapie.

Obnova sanatória Železná studnička - vizualizáciaZdroj: Arca Capital

Okrem nej ešte investor plánuje zbúrať vrátnicu a technické objekty skladov a garáží. Na pozemku postaví niekoľko apartmánových domov, kde vznikne približne 10 jednotiek podľa napokon zvoleného variantu. Objekty majú mať zelenú strechu a majú cez ne prenikať existujúce stromy. Celý areál má mať dokopy 32 parkovacích miest miesto 29 v súčasnosti.

Investor počíta s vytvorením 36 pracovných pozícií a kapacitou 77 pacientov, z čoho väčšina má byť ubytovaná. Súvisí to s dopravou hostí autobusmi tak, aby v lesoparku eliminovali automobilovú dopravu. Areál sa má zameriavať na štvoricu služieb – gynekologicko-pôrodnícke oddelenie s asistovanou reprodukciou, beauty chirurgiu, rehabilitáciu v prírode a kúpanie v prírode.

S kúpaním úzko súvisí kritizovaný zámer revitalizácie kúpaliska v spodnej časti areálu. Nevyužívané bazény majú podľa zámeru prejsť modernizáciou, rekonštrukciu má dostať existujúci servisný objekt, kde je dnes bufet.

Obnova sanatória Železná studnička - aktuálny stavZdroj: Arca Capital

Arca Capital priniesla prvé informácie o rekonštrukcii areálu sanatória v roku 2010, kedy chcela do projektu vložiť 25 miliónov eur. Proti výstavbe v citlivej lokalite však pribúdali protesty, vznikla petícia a zámer zatiaľ nepodpísala ani mestská časť Nové Mesto. Problematickým sa okrem samotnej výstavby v lesoparku stal dopravný prístup.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Železná studnička

Realitná inzercia

Posledný byt v projekte APOLLIS

Posledný byt v projekte APOLLIS HERRYS ponúka na predaj posledný voľný byt v projekte APOLLIS - 3i byt, 96 m2 na 6.p. V cene kuchynská linka,umývačka riadu,podlahy a sanita. Bývajte Q1 2017.

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších Zahájili sme predaj 3. fázy projektu Nový Ružinov. Ceny sú opäť veľmi priaznivé a v úvode predaja najvýhodnejšie. Rozhodnúť sa rýchlo sa preto oplatí.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

Mendelsohn

Mendelsohn Prémiová adresa, parkovanie v cene bytu v novom projekte MENDELSOHN

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke Tento nový byt so záhradkou musíte vidieť. Nachádza blízko jazera v rodinnom dome s 3 bytmi. Dom bol kolaudovaný v 2016. V cene bytu sú aj 2 parkovacie miesta.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

REB.SK 4 izbový byt ,Palisády,Staré mesto

REB.SK 4 izbový byt ,Palisády,Staré mesto Reb.sk Ponúka na predaj 4 izbový byt na Palisádoch, Staré mesto, BA I. Byt má úžitkovú plochu 122,30 m2 + pivnica 3,7 m2. Cena v RK.

Pridať inzerát