Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Neďaleko hraníc postavia Číňania megakúpele

17.06.2016, 16:25 | ČTK

Zástupcovia spoločnosti Thermal Pasohlávky v Číne podpísali dohodu s čínskou developerskou spoločnosťou Risesun o vybudovaní kúpeľného strediska v Pasohlávkách na Brnensku. Pre agentúru ČTK to uviedol juhomoravský hajtman Michal Hašek (ČSSD), ktorý sa na podpise zúčastnil aj s premiérom Bohuslavom Sobotkom (ČSSD).

  • Tlačiť
  • 3

Náklady na vybudovanie centra sa pohybujú okolo dvoch miliárd českých korún (asi 74 miliónov eur). Podľa M. Haška by mohlo byť stredisko dokončené v roku 2019 a prinesie najmenej 500 pracovných miest. Hajtman si od projektu sľubuje zvýšenie návštevnosti kraja.

Thermal Pasohávky je spoločnosť, ktorú založil Juhomoravský kraj s obcou Pasohlávky. Spoločnosť Risesun poverila realizáciou čínskej investície vláda čínskej provincie Che-pej, ktorá je partnerskou provinciou Juhomoravského kraja.

Nové kúpele vzniknú na zelenej lúke na ploche približne 20 hektárov. „Areál bude mať 12 objektov, ktorých súčasťou bude pavilón tradičnej čínskej medicíny, ale aj rehabilitačný ústav,“ uviedol M. Hašek. Podľa neho do začiatku roku 2018 potrvá príprava a získanie príslušných povolení.

„S výstavbou sa ráta v rokoch 2018 až 2019. Do štyroch rokov tak na južnej Morave vznikne unikátne rekreačné stredisko s kapacitou až 2-tisíc hostí. Naviac prinesie minimálne 500 nových pracovných miest, pri najoptimistickejšej variante až 700 miest,“ uviedol M. Hašek.

Súčasťou areálu bude aj pavilón tradičnej čínskej medicínyZdroj: Pam Arch

Podľa premiéra B. Sobotku budú kúpeľné zariadenia využívať českí občania a aj čínski turisti.

Na vymedzenom mieste v Pasohlávkach zatiaľ žiadne kúpele nie sú, ale priestor je na kúpeľné objekty pripravený. Kraj založil s obcou firmu Thermal Pasohlávky už v roku 2007 a spoločnosť budovala pre kúpeľnú zónu potrebnú infraštruktúru.

Podľa kúpeľných odborníkov však nebude výstavba jednoduchá. Problém vidia nielen v stavbe samotnej, ale aj v nedostatku pracovných síl a možnom nedostatku prírodných zdrojov, ktoré sú základom pre kúpeľnú činnosť.

Pasohlávky sa nachádzajú asi 30 kilometrov južne od Brna. Obec leží na brehu vodnej nádrže Nové Mlýny a v jej katastri sú hydrotermálne zdroje. V blízkosti je chránená krajinná oblasť Pálava a Lednicko-valtický areál. Okolie preto hojne navštevujú turisti.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Česko, Čína, kúpele