Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemáte kde parkovať? V Kodani je problém aj bicykel, takto to tam riešia

20.11.2019, 16:05 | Vladimíra Púpavová | © 2019 News and Media Holding

Zatiaľ čo v Bratislave je stále prioritná téma riešenie parkovania áut, v Kodani sú už o pár krokov ďalej. Aktuálne tam vzniká čoraz väčší problém s „parkovaním“ bicyklov, ktoré sú v meste obľúbené a sú takmer všade. Inšpiratívnu možnosť, ako situáciu riešiť, ponúklo nedávno vybudované námestie v areáli miestneho univerzitného kampusu, ktoré bicykle skryje do špeciálnych „garáží“.

  • Tlačiť
  • 0

O netradičnom projekte kodanského ateliéru COBE už v minulosti TREND Reality informoval. Premena prístavného obilného sila na luxusnú bytovku získala viacero ocenení.

Tentoraz Dáni prišli s novým unikátnym konceptom – projektom námestia Karen Blixen Plads, ktorý rieši pálčivý  problém.

Viac ako 40 percent obyvateľov Kodane každodenne využíva na svoju prepravu bicykel. Cyklisti sú prakticky na každom kroku a sú podstatnou súčasťou mestskej dopravy.

Neprehliadnite

Avšak aj táto ekologická alternatíva sa pasuje s novou výzvou: v mnohých mestských zónach už niet kde „zaparkovať“ bicykel.

Bratislava autá, Kodaň bicykle

Kodanský magistrát teda rieši otázku, ako zabezpečiť priestor pre odstavenie bicyklov. Odborníci sa zaoberajú predovšetkým tým, ako ich na čo najmenšom priestor umiestniť čo najviac.  A zároveň nezasiahnuť negatívne do verejných priestranstiev a zelene, na ktorej si hlavné dánske mesto zakladá.

Odpoveď našiel kodanský magistrát spolu s ateliérom COBE pod vedením architekta Dana Stubbergaarda a v úzkej spolupráci s EKJ Consulting Engineers.

Aktuálne sa skolaudoval ich prvý spoločný projekt Karen Blixen Plads. Nachádza sa medzi Kodanskou univerzitou a budovami Dánskej kráľovskej knižnice. V areáli 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy bicykle, cyklodoprava, Kodaň, verejný priestor

Diskusia (0 reakcií)