Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Neobsadených kancelárií je v Bratislave najviac za posledné štyri roky

30.10.2019, 11:20 | pol | © 2019 News and Media Holding

Štvrtý kvartál v rade sa v Bratislave zvýšila miera neobsadenosti kancelárskych priestorov. Aktuálne je najvyššia od roku 2015. Celkový objem administratívnej podlahovej plochy v hlavnom meste je na úrovni 1,8 milióna štvorcových metrov – toto čísla sa za dekádu zväčšilo o polovicu.

  • Tlačiť
  • 0

V treťom kvartáli neskolaudovali v Bratislave žiadnu novú kancelársku budovu. Vo výstavbe ich tak zostáva sedem vrátane napríklad najvyššej budovy v hlavnom meste Nivy Tower.

Nové kancelárske budovy, ktoré sa aktuálne realizujú, prinesú na trh tento respektíve budúci rok približne 118-tisíc štvorcových metrov nových priestorov.

Viedli prerokovania nájmov

V treťom kvartáli roka dosiahla celková ponuka kancelárií v Bratislave vyše 1,8 milióna štvorcových metrov. Na porovnanie v roku 2008 bola ich celková výmera 1,2 milióna, za dekádu sa teda rozloha zväčšila o polovicu.

Najvýraznejší medziročný nárast výmery o vyše 10 percent bol zaznamenaný v roku 2009, keď došlo k dokončeniu projektov začatých ešte pred vypuknutím krízy.

„Ďalšie roky boli poznačené hospodárskou krízou, ale na druhej strane aj príležitosťami súvisiacimi s očakávaným pozitívnym vývojom v ekonomike. A tak s výnimkou roku 2013 výmera administratívnych budov každoročne rástla,“ sumarizuje spoločnosť Wood&Co. 

O 6,7 percenta sa medziročne zvýšila výmera napríklad aj v roku 2017, teda už v roku s rýchlym ekonomickým rastom a klesajúcou mierou nezamestnanosti. 

Z aktuálnej ponuky kancelárií tvoria priestory v štandarde A 62 percent a v štandarde B 38 percent. V rámci celkovej ponuky má 32 budov jeden z certifikátov zelenej respektíve trvalo udržateľnej budovy, certifikáciu Leed alebo Breeam. Ide o celkovú výmeru vyše 621-tisíc m2 (teda 34 % z celkového objemu).

Neprehliadnite

Transakcie, ktoré boli uzatvorené počas tretieho kvartálu, dosiahli 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy BRF, kancelárie

Diskusia (0 reakcií)