Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Neviditeľná vila, parížske dvojičky, ukážkové stanice. Naj z architektúry

01.01.2018, 10:00 | Daniel Suchý | © 2018 News and Media Holding

Nábrežie namiesto mrakodrapov, funkčné a krásne železničné stanice aj nemocnice, originálne vily aj výškové budovy. Pravidelná piatková rubrika Svetová architektúra aj tento rok prinášala najzaujímavejšie projekty z celého sveta. Pozrite si tie, ktoré najviac zaujali čitateľov TREND Realít.

  • Tlačiť
  • 0

„Neviditeľná“ vila v Grécku

Letný dom s ukážkovým pohľadom na more sa stal čitateľským hitom tohto roka. Vilu Ypsilon vstavali do vŕšku s olivovníkovým porastom nad dedinkou pri Iónskom mori. Grécke médiá ju označili za „najlepší príklad súčasnej architektúry v Grécku“ alebo za „jeden z najkrajších gréckych domov.“ Budovu navrhli tak, aby v horúcom lete slnečné lúče vôbec nedopadali dovnútra, ale v zime preniknú do miestnosti až päť metrov hlboko.

Dve veže - sestry v Paríži

Majiteľ bratislavského Auparku pripravuje výstavbu v parížskej obchodnej štvrti La Défense. Tours Sisters majú evokovať postavy staršej a mladšej sestry držiacich sa za ruky. Dva objekty navrhnuté Projektanta Atelierom Christian de Portzamparc spojí trojpodlažný most vo výške osemdesiat metrov. Viac ako tri štvrtiny úžitkovej plochy zaberú kancelárie dimenzované pre 5 800 osôb.

Tours SistersZdroj: Atelier Christian de Portzamparc

Mrakodrap s utajenou výškou

V Saudskej Arábii pri brehu Červeného mora vzniká Jeddah Tower, pomenovaná podľa neďalekého prístavného mesta. Budova známa aj pod bývalým názvom Kingdom Tower sa možno stane najvyššou budovu na svete. Jej výšku však utajujú, zverejnia ju najskôr pol roka pred dokončením. Prvý zámer hovoril o výške jednej míle, neskôr to mal byť jeden kilometer. V Dubaji však už stavajú základy konkurenta s výškou okolo kilometra.

Zdroj: AS+GG

Stanica i mrakodrap od Zahy Hadid

Na začiatku júna otvorili po prvej fáze výstavby stanicu rýchlovlakov Napoli Afragola. Biela štvorpodlažná budova v metropolitnej oblasti Neapola, ktorú nazývajú Brána Juhu, je dlhá takmer toľko ako jej peróny. Zaha Hadid ju koncipovala ako most, vypínajúci sa do deväť metrov nad traťou, dynamicky natočený v diagonále. Vlani otvorili aj najvyššiu budovy ateliéru Zaha Hadid Architects, 315-metrovú Nanjing International Youth Cultural Centre vo východočínskom veľkomeste.

Zdroj: Zaha Hadid Architects

Najekologickejšie letisko na svete

Na hlavnom nórskom medzinárodnom letisku Oslo Airport otvorili rozšírený terminál. Ako jediné letisko na svete získal druhý najvyšší rating medzinárodného ekologického systému BREEM Excelence. Letisko vyniká najmä unikátnym alternatívnym inteligentným systémom chladenia. Bude využívať zásoby snehu odstráneného z rolovacích dráh a dvoch runwayov, ktoré by mali vystačiť od zimy zhruba do augusta.

Zdroj: Nordic – Office of Architecture

Varšavský mrakodrap od Libeskinda

Po komplikovanej výstavbe otvorili vo Varšave bytový mrakodrap Złota 44. V severnom centre na ľavom brehu Visly, na mieste bývalého židovského geta, navrhol slávny architekt Daniel Libeskind vežu, ktorej tvarom chcel vyjadriť vzkriesenia štvrte, mesta a krajiny a obnovu slobody. Budova však získala prezývku po lodnej plachte, ktorú tvarom pripomína. Výškou 192 metrov však neprerástla stalinistický Palác vedy a kultúry z roku 1955.

Zdroj: Studio Libeskind

Najlepšie nákupné centrum má Leeds

Prémiový nákupný komplex Victoria Gate v anglickom Leedsi si hneď po otvorení získal návštevníkov a na veľtrhu MIPIM bol vyhlásený za najlepšie nákupné centrum. Dizajn nadväzuje na bohatú ornamentiku viktoriánskych „arcades“ Victoria Quarter, ktoré sa vyrovnajú dobovým londýnskym a parížskym pasážam. Komplex tvoria tri bloky s odlišnou fasádou. Interiéru dominujú klenuté stropy so zlatými svietidlami.

Zdroj: Jack Hobhouse

Nový park v Moskve je „príliš amerikánsky“

Moskva získala nový symbol. Na nábreží v blízkosti Kremľa a Červeného námestia vznikol moderný Zariadejský park. Na vytvorenie jeho konceptu si pozvali amerických architektov Diller Scofidio + Renfro, tvorcov manhattanského High Line a Hargreaves Associates, známych najmä parkami pre Expo 98 v Lisabone a olympijské hry v Sydney a Londýne. Dielo hneď prilákalo množstvo návštevníkov, vyslúžilo si však aj kritiku, že park je neprimerane ultramoderný, neruský či príliš amerikánsky.

Zariadejský parkZdroj: Ajguľ Višnja

Takto má vyzerať integrovaná doprava

Konečná stanica ľahkého metra medzi Haagom a Rotterdamom získala cenu najlepšej dopravnej stavby roka britského serveru World Architecture News. Postavená je na viadukte dlhom 323 metrov, ktorý situovali na druhej etáži nad autobusovou stanicou a na streche hlavnej haagskej železničnej stanice. Viadukt museli pre stiesnené pomery zmontovať zhruba 150 metrov od miesta, kde postavili stanicu.

Stanica ľahkého metra v HaaguZdroj: Jeroen Musch

Namiesto vežiakov postavili promenádu

V Chicagu sprístupnili posledný úsek vyše dvojkilometrovej promenády na južnom brehu rovnomennej rieky. Priestor, ktorý vznikol posunutím rušnej cesty pred 15 rokmi, chceli pôvodne zastavať lukratívnou budovou. Napokon tu vzniklo nové námestie a promenáda, ktorú urbanisti navrhovali už pred sto rokmi.

Chicagská nábrežná promenádaZdroj: Kate Joyce Studios

Neprehliadnite

  • Tlačiť
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)