Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zbúrajme už PKO, opatrne navrhujú niektorí bratislavskí poslanci

13.02.2015, 05:40 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

Nevyužívaný park kultúry a oddychu (PKO) na bratislavskom nábreží po pohrození vypovedaním zmluvy zo strany investora začínajú riešiť aj mestskí poslanci. Poslanecký klub Bratislava Inak sa vyjadril za zbúranie objektov, informuje agentúra SITA.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy

PKO

Na najbližšom rokovaní zastupiteľstva koncom februára chcú navrhnúť zrušenie uznesenia o zachovaní celej budovy a poveriť nového primátora Iva Nesrovnala, aby vyjednal čo najlepšie podmienky pre hlavné mesto.

Poslanci tak reagujú na výzvu investora a vlastníka pozemkov pod PKO, spoločnosti Henbury Development. Firma totiž odstúpila od zmluvy o spolupráci s mestom pri búraní budov a metropole dala čas do konca marca, inak si uplatní svoje nároky. Napríklad aj zmluvné pokuty.

Henbury Development od zmluvy podpísanej v roku 2006 odstúpil koncom vlaňajška. Dôvodom bolo neplnenie si povinností zo strany mesta. „Ako vlastník stavieb PKO investorovi vraj neposkytuje súčinnosť potrebnú na odstránenie budov a inak bráni v naplnení Zmluvy o spolupráci,“ informuje tlačová agentúra. Mesto prehralo aj spor o platnosť tejto zmluvy, momentálne je podané dovolanie na Najvyšší súd SR.

PKO - aktuálny stavZdroj: SITA/Diana Černáková

Bratislavská radnica navyše musí riešiť žiadosť o náhradu škody a ušlého zisku, ktoré dohromady presahujú 30 miliónov eur. Firma chce na nábreží postaviť multifunkčný areál nadväzujúci na existujúci novú výstavbu River Parku, no v menších objemoch.

„Za štyri roky sa bývalé vedenie mesta v rokovaniach nikam nepohlo. Keď sme navrhovali urobiť spolu s komunálnymi voľbami mestské referendum, kde by sme sa spýtali obyvateľov, či PKO vôbec chcú, boli sme odmietnutí. Máme totiž za to, že mesto nemá peniaze na jeho rekonštrukciu, ani na opätovné vyplatenie pozemkov, ani na jeho prevádzku a už vôbec nie na vyplatenie škody v takej obrovskej výške,“ hovorí predsedníčka klubu Bratislava Inak Katarína Augustinič.

„PKO treba zbúrať a poďme sa baviť o tom, čo zmysluplné tam má stáť,“ pre Teraz.sk zasa hovorí predseda Klubu pre Bratislavu Martin Borguľa. „Najlepšie niečo, čo vyhovuje funkcii, ktorá tam dlhodobo bola, teda kultúrnej.“

PKO - aktuálny stavZdroj: SITA/Diana Černáková

Problém PKO pochádza ešte z čias primátora Andreja Ďurkovského. Mestskí poslanci v roku 2005 odsúhlasili predaj pozemkov pod budovami za 9,33 milióna eur. Neskôr malo prísť na rad búranie objektov. Keď sa však investor v roku 2009 bagrami pustil do objektov, A. Ďurkovský pred stavebnými mechanizmami rozhorčene hovoril o vyvodení dôsledkov voči investorovi.

S projektom sa doteraz nepohlo. Spoločnosť Henbury Development, kde sa stretávajú developerské skupiny Cresco (stojí napríklad za projektmi Troch veží a Slnečníc) a J&T Real Estate chcela na nábreží postaviť takzvané Nové PKO. Má ísť o pokračovanie nábrežnej promenády s bytovými a kancelárskymi budovami, obchodmi a reštauráciami. V hre bolo aj vybudovanie alternatívy ku kultúrnemu stánku.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy PKO