Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nová stanica v Bystrici má prvé povolenia, ohlasuje aj obchody

28.10.2015, 11:00 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

Banskobystričania sú o kúsok bližšie k zbaveniu sa starého skeletu nikdy nedostavanej autobusovej stanice a jeho nahradeniu novostavbou. Terminal, ako znie oficiálny názov projektu z dielne developerskej skupiny Intercora, chcú začať stavať už túto jeseň.

  • Tlačiť
  • 2

Projekt získal stavebné povolenia na cesty a chodníky, informuje miestny portál BBonline.sk. Prvá infraštruktúra musí byť podľa povolení hotová do konca roka 2017, zelenú zatiaľ nezískali samotné stavebné objekty. Na mieste už prebiehajú prvé čistiace práce, navyše vzniká dočasná autobusová stanica v susedstve. Spustenie jej prevádzky je podmienkou pre naštartovanie búracích prác.

„Medzimestské autobusové linky začnú z tohto miesta jazdiť od prvého novembra. Areál starej autobusovej stanice bude následne uzatvorený,“ informuje BBonline.sk. Pribudnúť má aj nový kruhový objazd pod súčasnou čerpacou stanicou na ulici Cesta k Smrečine, počíta sa aj s cyklochodníkom.

Investorská spoločnosť Primum, ktorá je členom skupiny Intercora zverejňuje aj mená prvých nájomníkov komplexu. Budú rozdelení v dvoch častiach, jednou je uzavretý mall so supermarketom a druhou retail park, kde majú obchody samostatné vstupy zvonku.

Autobusová stanica BB - súčasný stavZdroj: Jahn Group

Z celkovej prenajímateľnej plochy retail parku na úrovni takmer 6 800 m2 je obsadená alebo predprenajatá viac než polovica. Investor spomína značky ako drogériu DM, Deichmann, Takko, Kik, Sportissimo, Dráčik, Planeo elektro a ďalšie. Nájomníci supermarketu zatiaľ nie sú známi.

Komplex Terminal má byť hotový na jeseň budúceho roka pri celkových nákladoch vo výške okolo 17 až 18 miliónov eur. Nová stanica má mať 18 nástupíšť a 8 výstupíšť, ktoré funkčne oddelia od ostatných častí objektu. So susednou železničnou stanicou má byť projekt prepojený bezbariérovým krytým chodníkom.

Výstavba súčasnej stanice v meste pod Urpínom sa začala v roku 1983. Za rok sa postavili nástupištia, no práce na stavbe terminálu sa v roku 1990 zastavili a odvtedy rozostavaná budova chátra. Nový vlastník prišiel začiatkom tohto roka so svojou víziou prestavby, ktorú v liste adresovanom primátorovi kritizovalo 26 banskobystrických architektov.

Investorská spoločnosť Primum je členom skupiny Intercora, pôsobiacej na českom trhu od roku 1991. Zaoberá sa výstavbou a prenájmom obchodných stredísk, pôsobí aj v Nemecku, Rakúsku a Rumunsku. Dovedna prenajala viac než 250 centier s plochou 1,5 milióna m2.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Autobusová stanica, stanica