Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nový heliport chcú v Ružinove začať stavať v lete, ďalší je v pláne v Nitre

18.06.2019, 09:49 | TASR

S výstavbou heliportu v bratislavskej Nemocnici Ružinov by sa mohlo začať už v auguste. Potvrdila to hovorkyňa Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) Eva Kliská. Vybudovanie nového heliportu plánuje aj nitrianska nemocnica.

  • Tlačiť
  • 0

V prípade UNB už bolo ukončené verejné obstarávanie. Predpokladaný začiatok výstavby je stanovený na august tohto roka.

„Prepojenie heliportu s monoblokom bude realizované lávkou pre peších o dĺžke približne osem metrov,“ doplnila hovorkyňa nemocnice.

Prepojený s urgentom

Heliport by mal byť priamo spojený s komplexom operačných sál a vertikálne priamo prepojený na činnosť urgentného príjmu. Je navrhovaný ako vyvýšená železobetónová konštrukcia, umiestená samostatne vedľa objektu monobloku.

Ružinovskú nemocnicu čaká rozsiahla investícia, na rekonštrukciu a modernizáciu dostane 80 miliónov eur. Nemocnica bude mať nielen nový heliport.

Neprehliadnite

Plánuje sa rozšírenie operačných sál, nové opláštenie budovy, ale i vynovenie izieb pre pacientov či parkovacie domy. Rekonštrukcia by sa mala realizovať za plného chodu nemocnice, trvať by mala zhruba päť rokov.

V príprave výstavby heliportu pokračuje aj Fakultná nemocnica v Nitre. Na stavebnom úrade sa už začalo územné konanie o jeho umiestnení. Celkové náklady na realizáciu majú dosiahnuť sumu približne 1,4 milióna eur. Nový heliport má podľa predloženej dokumentácie na územné konanie stáť na streche chirurgického pavilónu.

V Nitre sa odbúra prevoz sanitkou

V súčasnosti vrtuľníková záchranná zdravotná služba využíva pristávaciu asfaltovú plochu pri vstupe do nemocnice z Rázusovej ulice. Odtiaľ musí pacienta odviezť na príslušné oddelenie sanitka, čím sa čas prevozu predlžuje.

„Výstavbou heliportu na streche chirurgického pavilónu bude privezený pacient okamžite premiestnený na mobilné lôžko a novým výťahom bude premiestnený priamo na požadovanú operačnú sálu, čo skráti čas na prevoz aj o niekoľko minút. Takáto úspora času môže v niektorých prípadoch znamenať záchranu ľudského života,“ uvádza nemocnica v projekte.

Ako sa konštatuje v dokumentácii k územnému konaniu, navrhovaný heliport bude svojou veľkosťou iba minimálne presahovať pavilón, na ktorom bude umiestnený. „Transport z heliportu bude možný pomocou lávky, ktorá bude viesť k nadstavbe existujúceho výťahu. Nadstavba výťahu bude nad strechou a bude v nej umiestnená aj prevádzková miestnosť pre obsluhu. Plošina heliportu bude mať tvar osemuholníka,“ konštatuje sa v projekte.

Nitrianska fakultná nemocnica pôvodne plánovala vybudovať heliport z dotácie, ktorú dostala ešte v roku 2016 od ministerstva zdravotníctva. Poskytnuté financie bolo treba vyčerpať do konca roka 2017, nemocnica to však nestihla.

Dôvodom bolo odstúpenie od zmluvy s dodávateľom projektovej dokumentácie na výstavbu heliportu. Podľa nemocnice bolo najzávažnejšou chybou nesplnenie odbornej spôsobilosti zodpovednej osoby a nenaplnenie predpisu, ktorým sú stanovené podmienky letísk a heliportu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Univerzitná nemocnica Bratislava

Diskusia (0 reakcií)