Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nový Istropolis? Architekt má jasnú víziu o budúcej podobe, iní sú k projektu kritickí

19.09.2019, 10:08 | Vladimíra Púpavová | © 2019 News and Media Holding

O navrhovanej podobe Istropolisu by sa verejnosť mala dozvedieť viac už v najbližších mesiacoch. Spoločnosť Immocap Group, ktorej komplex s pozemkami patrí, na projekte spolupracuje s uznávaným holandským ateliérom. Hlavný architekt aktuálne pre TREND Reality priblížil, ako si premenu územia na Trnavskom mýte predstavuje. Podpredseda Slovenskej komory architektov (SKA) súčasne projekt kritizuje – developer sa podľa nej vyhýba verejnej kontrole.

  • Tlačiť
  • 6

Osud bratislavského Istropolisu zaujíma značnú časť verejnosti. Aj súčasný majiteľ Immocap Group si už potvrdil, o aký citlivý projekt ide – napríklad keď dánsky ateliér Adept vyradený zo súťaže zverejnil vizuál svojho konceptu premeny územia. Diskusia sa strhla okamžite, kritika sa valila zo všetkých strán.

Developer vysvetľoval, že s Dánmi na premene Istropolisu spolupracovať nebude a išlo o neaktuálny návrh. Namiesto toho si Immocap vybral holandský ateliér KCAP, ktorý momentálne pracuje na konkrétnom riešení. Predstaviť by ho mal do konca roka. 

Pre zahraničný ateliér je to pomerne náročné zadanie – Istropolis je signifikantným symbolom Trnavského mýta, dôležitého dopravného uzla hlavného mesta. Rozprestiera sa na takmer štyroch hektároch, jeho súčasťou je kultúrno-kongresové centrum Dom odborov a patrí k nemu aj 16-podlažná administratívna budova na Vajnorskej 1.  

V zlom stave 

Diskusie sa vedú najmä o tom, aké funkcie má nový Istropolis do územia priniesť a či sa zachová architektonicky aj historicky cenný Dom odborov, ktorý pôvodne na mieste centrálneho trhoviska postavili ako palác pre zjazdy komunistickej strany. 

Hoci Dáni architektonickú súťaž nevyhrali, verejnosť dostatočne vystrašili, že Bratislava príde o túto charakteristickú budovu. Tak ako o mnoho iných stavieb z minulého storočia.

Neprehliadnite

Developer 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Domom odborov, Immocap Group, Istropolis