Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nový Osobný prístav znížili, už by mohol mať zelenú

13.04.2015, 05:40 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

Roky príprav, prezentácií, protestov aktivistov, rozhodnutí pamiatkarov a presviedčania, že ide o správnu vec. Osobný prístav na bratislavskom nábreží by konečne mohol získať zelenú, investor plánovaný projekt niekoľkokrát znižoval. Splnil tak aj poslednú pripomienku pamiatkarov.

  • Tlačiť
  • 0

Na vizualizácii pôvodný projekt - aktuálny už nepočíta s najvyšším ustúpeným podlažím.

„V súčasnosti beží územné konanie, územné rozhodnutie ešte nemáme,“ pre TREND Reality približuje Martin Paško z Adom.M Studio, ktorá projekt architektonicky zastrešuje. Majiteľom a investorom je Slovenská plavba a prístavy - lodná osobná doprava, a.s., ktorá pôvodne predpokladala štart výstavby vlani.

Projekt medzičasom znížili z pôvodne plánovaných piatich podlaží s najvyšším ustúpeným na tri, čo znamená zvýšenie o jedno podlažie oproti súčasnej výške. Na prízemí má vzniknúť kaviareň a reštaurácia s dvoma veľkými terasami pre návštevníkov. Ďalšie podlažia zaberie 48-izbový hotel, ktorý bude mať z prvého podlažia samostatný vstup.

Na prízemí sa budú mierne meniť dispozície, dnešnú otvorenú halu prechádzajúcu naprieč budovu majiteľ zasklí a dovnútra sa presunie fontána spred hlavného vchodu smerom z centra mesta.

Osobný prístav - aktuálny stavZdroj: SITA/Gabriel Kuchta

Premenou má prejsť aj promenáda, ktorá bude prirodzene pokračovať pozdĺž Dunaja aj vďaka novým lavičkám. Investor presadí stromy v západnej časti pozemku. Na druhej strane objektu zúži priestor plateného parkoviska, kde zasadí novú zeleň. Na streche budovy vznikne vyhliadková terasa pre návštevníkov.

Projekt nového Osobného prístavu sa chystá už niekoľko rokov, problém podľa M. Paška nastal najmä pri odvolaniach voči vydaným rozhodnutiam zo strany aktivistov. Vlani v lete dali za istých podmienok súhlas na prestavbu aj krajskí pamiatkari.

Ich stanovisko však len nedávno zmenil Pamiatkový úrad SR, ktorý chcel, aby sa dalo do súladu s aktuálnou situáciou. M. Paško hovorí, že šlo najmä o nevybudovanie štvrtého ustúpeného podlažia, na čo investor pristal a pred niekoľkými dňami podal prepracovanú dokumentáciu. Podľa neho je vydanie potrebných povolení už len otázkou týždňov.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)