Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nový skvost Bratislavy? Trnkovci chcú prerobiť Rotundu na Slavíne

10.05.2018, 05:03 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

Zo stavby, ktorá vzbudzuje negatívne reakcie, obdivuhodné architektonické dielo. S takouto ambíciou pristupujú k rekonštrukcii objektu Rotunda na bratislavskom Slavíne Trnkovci, rodina zakladateľa softvérovej spoločnosti Eset.

  • Tlačiť
  • 4

Kto navštívil Slavín, budovu Rotundy si nemohol nevšimnúť. O rozsiahlom komplexe kolovali rôzne chýry či zaručene overené informácie. Napríklad tá, že stavbu postavili načierno. Nebolo tomu tak. Budova, ktorá vyrástla na mieste bývalej reštaurácie, mala všetky povolenia. Aj napriek tomu, že zničila panorámu a mnohí architekti nad ňou nechápavo krútili hlavami.

Polyfunkčné zameranie

Pred piatimi rokmi kúpil kontroverznú budovu zakladateľ softvérovej spoločnosti Eset Miroslav Trnka. Aj keď okolo jej prestavby bolo dlhé roky ticho, majitelia teraz prezrádzajú podrobnosti o jej budúcom využití. „Účel je vyložene súkromný, časť priestorov bude slúžiť aj pre firmy z našej skupiny a naše filantropické projekty,“ prezrádza pre TREND Reality spolumajiteľ spoločnosti Trnka Investments Michal Trnka.

Podľa jeho slov pôjde o mix súkromných funkcií a kancelárskych priestorov. „Momentálne sme v procese výberu architekta, rokujeme s absolútnou svetovou špičkou, ale v tejto fáze ešte nemôžem úplne potvrdiť kto to bude,“ prezrádza spolumajiteľ.

Projekt Rotunda na SlavíneZdroj: TREND Reality

Cieľ si Trnkovci dali jasný – chcú zlepšiť vnímanie budovy. „Naša idea je budovu zásadne prestavať tak, aby sa zo stavby, ktorú ľudia vnímajú negatívne a dá sa povedať, že škodí panoráme mesta, stal jeden z najkvalitnejších kusov architektúry, aké tu máme, a zároveň aby budova rešpektovala miesto a štvrť v ktorej sa nachádza,“ vysvetľuje M. Trnka.

Neponáhľajú sa

Kedy dôjde k prestavbe celého komplexu je nateraz otázne. „Začneme stavať, keď budeme spokojní s návrhom,“ hovorí M. Trnka a dodáva, že v tomto prípade sa nikam neponáhľajú. Aj preto v danom prípade ešte neexistujú žiadne verejné vizualizácie či náčrty.

Neprehliadnite

Trnkovci len začiatkom apríla po piatich rokoch príprav otvorili projekt Nádvorie. V centre Trnavy vytvorili mix kultúrno-komerčných priestorov, ktorý má ambíciu vrátiť život do centra krajského mesta. Vlani pritom rodina otvorila v bratislavskej Mlynskej doline Binarium, trojpodlažné sídlo viacerých technologických firiem. 

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Eset, Miroslav Trnka