Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Obnova Cvernovky štartuje, začína sa s rekonštrukciou historickej Pradiarne

18.10.2018, 13:55 | Martin Poláš | © 2018 News and Media Holding

Obnova jednej z najvýznamnejších priemyselných pamiatok v centre Bratislavy odštartovala. Objekt Pradiarne, ktorý je súčasťou bývalej cvernovej továrne, začal rekonštruovať developer YIT Slovakia. Projekt Pradiareň 1900 bude súčasťou novej štvrte Zwirn kombinujúcej bývanie, administratívne a obchodné priestory.

  • Tlačiť
  • 0

Rekonštrukcia Pradiarne na rohu Páričkovej a Svätoplukovej ulice v bratislavskom Ružinove sa začala oficiálne vo štvrtok, trvať má zhruba dva roky. Prví nájomníci by sa mohli nasťahovať v druhej polovici roku 2020.

Obnovu národnej kultúrnej pamiatky slávnostne začal primátor Ivo Nesrovnal spolu so starostom Ružinova Dušanom Pekárom a zástupcom YIT Slovakia symbolickým aktom vloženia historických tehál do steny Pradiarne.

„Mám veľkú radosť, že sa nám v Ružinove darí vracať život do miest, ktoré boli roky nevyužité a znepríjemňovali život v susedstve. Dobrou správou je aj nové námestie, ktoré tak rozšíri ponuku verejných priestorov nielen pre obyvateľov Ružinova, ale aj pre všetkých Bratislavčanov. Verím, že sa z Pradiarne 1900 aj z celého projektu Zwirn stane príjemné a obľúbené miesto,“ povedal D. Pekár.

Okná pripomenú historickú podobu 

Súťaž na obnovu Pradiarne 1900 pred vyše rokom vyhrali architekti z ateliéru Bouda Masár, ktorí majú s rekonštruovaním pamiatok skúsenosti – pracovali napríklad aj na obnove Bratislavského hradu.

„Pradiareň si prešla viacerými prestavbami a postupne stratila charakter najmä pre rôzne prestavby zo 60. rokov. Tie boli v prvej fáze po získaní búracieho povolenia postupne odstránené, aby Pradiareň opäť získala priestor, ktorý jej patrí,“ vysvetľuje architekt Ivan Masár.

Neprehliadnite

Developer má momentálne všetky povolenia, aby sa začala oficiálna rekonštrukcia. „Jej súčasťou bude napríklad výmena okien, ktoré znova nadobudnú zaoblený tvar, aký mali kedysi. Budeme tiež opravovať strechu, podlahy a repasovať nosné liatinové stĺpy,“ dopĺňa Ivan Masár.

Dominantným prvkom Pradiarne 1900 bude 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Cvernovka, Pradiareň, YIT Slovakia, ZWIRN

Diskusia (0 reakcií)