Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Oprava prastarého mosta vydesila ľudí, podľa pamiatkarov je v poriadku

03.01.2020, 17:05 | Vladimír Maťo | TASR

Technická kultúrna pamiatka pri meste Poltár je v havarijnom stave, mesto sa preto rozhodlo zaplatiť opravu mosta. Zábery zo staveniska vyvolali na sociálnych sieťach vlnu pobúrenia. Podľa pamiatkarov však prebieha v súlade s projektom. Vonkajší vzhľad mosta sa zmení ešte viac.

  • Tlačiť
  • 1

Trojoblúkový kamenný most na rieke Ipeľ je tretím najstarším zachovaným mostom svojho druhu na Slovensku. Naposledy sa komplexnej opravy dočkal na konci devätnásteho storočia a odvtedy viditeľne schátral.

Poltár preto investuje do jeho opravy. Celkové náklady dosahujú 394-tisíc eur, o príspevok žiada mesto aj ministerstvo kultúry.

Zdesenie domácich aj aktivistov

Stavebné práce sa začali asi pred rokom statickým zabezpečením havarijného stavu pilierov a dnových sklzov.

„Išlo o kľúčovú časť záchranných prác, ktorými sa zabránilo ďalšiemu poškodzovaniu spodnej stavby,“ priblížila vedúca oddelenia investičnej výstavby na Mestskom úrade v Poltári Adela Palíková.

Oprava Tureckého mosta v PoltáriZdroj: Facebook/Michal Obročník

V týchto dňoch obnova pokračuje prácami na korune parapetného muriva. „Cieľom aktuálnych prác je obnova pôvodných autentických detailov stavby, odstránenie nevhodných úprav koruny parapetného muriva a ich nahradenie vhodnejším materiálom, ktorý je v súlade s charakterom pôvodnej stavby,“ uviedla A. Pavlíková.

Neprehliadnite

Krátko pred Vianocami sa na internete objavili fotografie zo staveniska. Pohľad na nerovný rad bielych pieskovcových kvádrov nahrubo maltou prilepených na korunu mosta sprevádzala vlna zdesených komentárov.

„Ďalšia rana. To je horror,“ napísal k priloženým fotografiám aktivista Rudo Mlich, riaditeľ Združenia na záchranu Starého hradu – Castrum Warna.

Parapetné múry sú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy história, Poltár, Turecký most