Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Osud kaštieľa v Spišskom Hrhove je neistý, zrejme bude na predaj

13.08.2019, 11:10 | TASR

Reedukačné centrum v Spišskom Hrhove by sa zo súčasných priestorov v budove neobarokového kaštieľa malo vysťahovať do konca mesiaca. Starosta obce Vladimír Ledecký sa obáva, čo sa stane s historickou budovou postavenou koncom 19. storočia, keď sa z nej zariadenie odsťahuje. Z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR uviedli, že kaštieľ si vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu a budova je finančne náročná na údržbu a prevádzku, čo je aj hlavný dôvod sťahovania.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

kaštieľ

„Rozpočet školy dlhodobo nepostačuje pokrývať tieto náklady. Z pridelených normatívnych prostriedkov nie je možné realizovať ani rekonštrukčné práce. V školských priestoroch reedukačného centra je nesmierne náročné udržať zvyšujúce sa štandardy hygienických požiadaviek a dispozičné riešenie budovy nie je najvhodnejšie na daný druh vzdelávania a prevýchovy,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva s tým, že doteraz každoročne potrebovalo toto zariadenie nad rámec dofinancovať svoje potreby.

Po presťahovaní je predpoklad, že dôjde k úspore 30-tisíc až 40-tisíc eur ročne, čo podľa rezortu môže byť veľkým prínosom pre fungovanie centra.

Centrum sa sťahuje do Levoče

Centrum so svojimi súčasťami, teda strednou odbornou školou služieb a odborným učilišťom, bude sídliť v zrekonštruovaných priestoroch Spojenej školy internátnej v Levoči, ktoré sú vo vlastníctve štátu.

Podľa riaditeľa reedukačného centra Mareka Mikulu si rekonštrukciu vyžaduje predovšetkým fasáda historickej budovy, v ktorej po druhej svetovej vojne najprv sídlil detský domov, následne škola a od roku 1970 výchovný ústav.

„Kaštieľ v Spišskom Hrhove je v súčasnosti majetkom SR. Jeho správcom naďalej zostáva reedukačné centrum ako samostatný právny subjekt, ktorý je povinný s touto historickou budovou a priľahlým areálom nakladať podľa zákona o správe majetku štátu,“ uvádza sa ďalej v stanovisku ministerstva. Podľa riaditeľa sa tento majetok stane prebytočným a po tom, čo znalec určí cenu, ho ponúknu na predaj.

V. Ledecký potvrdil, že obec prejaví záujem o budovy, ktoré sa nachádzajú vedľa kaštieľa a patria do jeho areálu. Samospráva totiž potrebuje rozšíriť kapacitu svojho školského zariadenia. So samotným kaštieľom to bude podľa starostu náročné.

„Ja sa chystám odísť z funkcie starostu, takže to nechám na poslancov, a zatiaľ nie sme rozhodnutí, čo s tým. Tam treba investovať niekoľko miliónov, ja si osobne myslím, že o to nebude veľký záujem a ostane to na pleciach štátu. Obávam sa toho, čo bude s touto budovou, a ešte viac sa obávam, že sa to rozkradne. Je to v strede parku, nie je tam osvetlenie. Zatiaľ sme sa dohodli, že to budeme v noci strážiť, ale to len krátkodobo,“ ozrejmil situáciu starosta Spišského Hrhova.

V neobarokovom slohu

Bol by veľmi rád, keby kaštieľ našiel nejaké využitie, podľa neho je pre každú obec lepšie, keď má v centre fungujúcu opravenú pamiatku ako chátrajúcu budovu.

Upozornil tiež na to, že celý interiér historického objektu je veľmi dobre zachovaný a stavba zvnútra je v dobrom stave. Ku kaštieľu prislúcha aj 17-hektárový park, ktorý sa pred niekoľkými rokmi začal dostávať do pôvodnej podoby.

Kaštieľ v Spišskom Hrhove bol postavený v rokoch 1893 – 1895 a jeho majiteľom bol gróf Gustáv Csáky. Postavili ho vo francúzskom neobarokovom slohu.

Po oslobodení obce 26. januára 1945 ostal po grófovi nielen kaštieľ s kaplnkou, ale aj park, skleník a ďalšie budovy v blízkosti kaštieľa, hospodársky dvor s maštaľami, stodolami, sýpkami, kôlňami a liehovarom. V 50. rokoch 20. storočia bol objekt zaradený medzi kultúrne pamiatky.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy kaštieľ