Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pálffyovský kaštieľ má nádej na záchranu. Malacky chcú rekonštrukciu za štyri milióny

02.09.2019, 11:00 | TASR | vp

Mesto Malacky predloží na jeseň projekt na komplexnú obnovu fasády, nádvoria, kaplnky a reprezentačných sál Pálffyovského kaštieľa. V minulosti slúžil ako šľachtické sídlo, františkanský internát, vojenský sklad ale aj ako nemocnica.

  • Tlačiť
  • 0

Radnica sa tak pokúsi získať dotáciu na financovanie rekonštrukcie. Podľa hovorkyne mesta Ingrid Sochorovej Malacky zabojujú s ďalšími samosprávami, ktoré žiadajú o podporu.

Rekonštrukcia kaštieľa patrí medzi dlhodobé priority Malaciek. Prvé snahy o obnovu sa datujú od roku 2007. Kaštieľ vtedy získalo mesto pod svoju správu. Napriek snahám sa mestskému úradu doteraz nepodarilo získať dostatočné finančné prostriedky.

Chýbajú milióny

Celkové náklady rekonštrukcie presahujú štyri milióny eur. Podľa mesta je obnova pamiatky podmienená úspechom pri čerpaní peňazí z externých zdrojov.

Neprehliadnite

Kaštieľ sa rekonštruuje po etapách, poslednou veľkou investíciou bola obnova strechy s krovom a komínmi. Napriek tomu je kaštieľ v zlom stave.

Súčasné vedenie radnice sa opakovane pokúsilo získať väčšie dotácie aj na ďalšie etapy obnovy známej historickej budovy. „Pripravili sme projekty na rekonštrukciu okien a fasády, k čomu nevyhnutne musíme odstrániť vlhkosť základov. Samostatne je spracovaný projekt na rekonštrukciu nádvoria, kaplnky a tiež reprezentačných sál. Potrebujeme však takmer štyri a pol milióna eur na spustenie prác, čo sa nám doteraz nepodarilo,“ hovorí primátor Malaciek Juraj Říha.

Internát, sklad a nemocnica

V prípade, že mesto dostatočne financie nezíska, pokúsi sa 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy dotácia, Kaštiele, pamiatky, rekonštrukcia

Diskusia (0 reakcií)