Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Peniaze na miliónovú obnovu Spišského hradu stále nedorazili

26.11.2019, 12:47 | TASR

Verejné obstarávanie na zhotoviteľa sanácie havarijného románskeho paláca a západných palácov Spišského hradu sa ešte nezačalo. „Slovenské národné múzeum (SNM) nemá zatiaľ k dispozícii finančné prostriedky, ktoré na rekonštrukciu havarijného stavu schválila vláda 23. októbra,“ informovala vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.

  • Tlačiť
  • 0

Ministerstvo kultúry (MK) SR vysvetlilo situáciu procesom zabezpečenia finančných prostriedkov v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách.

„MK SR komunikuje s rezortom financií, aby boli finančné prostriedky pre SNM uvoľnené čo najskôr,“ oznámil Peter Mäsiar z kancelárie ministerky kultúry.

„Ihneď po pridelení finančných prostriedkov je SNM pripravené začať proces verejného obstarávania,“ dodala Z. Vášáryová.

V súčasnosti sa podľa jej slov realizuje pri rekonštrukcii palácov investičná akcia, financovaná z mimorozpočtových prostriedkov, ktoré rezort kultúry poskytol SNM v roku 2018.

Uskutočnené verejné obstarávanie v minulom roku sa týkalo rekonštrukčných prác na takzvanom kapitánskom dome a vnútroareálových rozvodoch inžinierskych sietí.

Neprehliadnite

Vláda na svojom výjazdovom rokovaní 23. októbra v Kežmarku schválila na sanáciu havarijného stavu Spišského hradu, jeho románskeho a západných palácov investíciu vo výške viac ako 4,8 milióna eur.

Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD) v tej súvislosti upozornila, že takmer tri milióny eur budú musieť ísť na sanáciu ešte v tomto roku.

Požiadavku na financovanie projektu sanácie havarijného stavu Spišského hradu predložilo MK v návrhu rozpočtu do roku 2022 v rámci návrhu prioritných výdavkových titulov.

Okrem prostriedkov na sanáciu palácov (vyše 4,5 milióna eur) chce ministerstvo ďalších 300.000 eur použiť na spevnenie plôch a nádvoria a sanáciu hradného brala.

Spišský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou zapísanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.

Od roku 1993 je vedený aj v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako súčasť zápisu Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia. Je aj súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí (Natura 2000).

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Spišský hrad

Diskusia (0 reakcií)