Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Penta žiada prvé povolenia pre výstavbu novej nemocnice v Boroch

10.01.2018, 10:01 | Mária Hunková | © 2018 News and Media Holding

Zhruba dva mesiace po tom, ako Penta otvorila v Michalovciach novú nemocnicu, žiada povolenie postaviť ďalšiu v Bratislave. Začiatkom januára stavebný úrad bratislavskej mestskej časti Lamač začal v tejto veci územné konanie.

  • Tlačiť
  • 0

Informuje o tom elektronická úradná tabuľa mestskej časti. Tak ako už samotná Penta informovala, aj zo zverejneného materiálu vyplýva, že nemocnicu plánuje investičná spoločnosť postaviť v novej štvrti Bory. V tejto lokalite už stojí jej obchodné centrum Bory Mall, ďalšie obchodné prevádzky a stavia sa prvá fáza bytovej časti.

Prvotná štúdia novej nemocnice v Bratislave bola spracovaná ateliérom Dutch Health Architects, projektovú dokumentáciu vypracovala brnenská firma Arch.Design. Zdravotnícke zariadenia má postaviť Svet zdravia Development a prevádzkovať akciovka Svet zdravia, ktorá už dnes Pente manažuje 14 regionálnych nemocníc.

Neprehliadnite

Novú nemocnicu v Bratislave architekti navrhli tak, aby nepôsobila klasicky. Má mať krídlový tvar, v interiéri veľké okná, využité majú byť vo väčšej miere aj prírodné materiály. Zastavaná plocha má byť 13 073 štvorcových metrov. Budovu bude tvoriť šesť podlaží.

Koncová nemocnica s heliportom

Na prízemí by mal byť situovaný urgentný príjem, vyšetrovne sono, RTG, CT, MRI. Rozsiahla časť podlažia má byť tiež využitá pre prevádzku dialýzy, reštauráciu a menšie komerčné priestory. Na prvom nadzemnom podlaží budú ambulancie, na vyšších lôžkové izby. K dispozícii má byť 400 tzv. plávajúcich lôžok a 14 operačných sál.

Nová nemocnica v Bratislave - pacientska izbaZdroj: Svet zdravia

Na streche plánujú priestor pre pristávanie vrtuľníka rýchlej zdravotnej služby. Vjazd áut do areálu bude možný cez nové napojenie z verejnej mestskej komunikácie. Rozhodujúcu časť parkovacích kapacít pre nemocnicu bude tvoriť existujúcich 433 miest vybudovaných pri výstavbe nákupného centra Bory Mall. Dostavať plánujú 40 nových parkovacích miest.

Nemocnica by mala zamestnávať 1 200 zamestnancov v troch smenách, z toho 230 lekárov a 700 pracovníkov na ošetrovateľských pozíciách. V hlavnej dennej smene bude podľa zverejnených plánov 700 zdravotníckych pracovníkov. Svet zdravia už začal predbežný nábor. Na Slovensko späť láka slovenských lekárov, ktorí sa uchytili mimo krajiny, ale aj iných zahraničných doktorov.

Nová nemocnica v Bratislave - operačný stôlZdroj: Svet zdravia

Ambíciou Sveta zdravia je postaviť v Bratislave koncovú nemocnicu. Znamená to, že by riešila aj tie najťažšie prípady a pacientov z celého Slovenska. Voziť ich tam podľa plánov majú na to určené špecializované sanitky. Súkromná nemocnica má napríklad poskytovať komplexnú liečbu mozgových príhod aj transplantácie.

Stáť má skôr ako štátna

Začiatok výstavby novej bratislavskej nemocnice za vyše 100 miliónov eur je naplánovaný na rok 2018, prevádzka na rok 2021. Svet zdravia promuje, že jeho nová bratislavská nemocnica bude dostupná klientom všetkých zdravotných poisťovní. S istotou to v tejto chvíli platí len pri akútnych pacientoch, keďže nateraz plánovaná nemocnica nemá - a logicky ani nemôže mať -, zmluvy s poisťovňami uzatvorené.

Nová nemocnica v Bratislave - vstupný vestibulZdroj: Svet zdravia

V hlavnom meste plánuje novú nemocnicu stavať aj štát. Začať by chcel v roku 2021. Koncom mája minulého roka absolvovalo ministerstvo zdravotníctva úvodné kolo rokovaní s architektmi, stavebníkmi a skúsenými prevádzkovateľmi zdravotníckych zariadení o ich prípadnom zapojení sa do tohto projektu. Stretnutie bolo súčasťou prípravných trhových konzultácií, ktoré by mali mať niekoľko kôl. Ich účelom je príprava funkčného modelu, koncepčného a architektonického návrhu novej nemocnice.

Keď bude mať rezort jasno v tom, ako má vyzerať, prebehne ďalšia súťaž na generálneho dodávateľa stavby a externý manažment zdravotnej starostlivosti. Súkromný partner sa bude musieť postarať o získanie všetkých povolení potrebných pre výstavbu a vypracovať projektovú dokumentáciu. Po výstavbe nemocnice má byť päť rokov zodpovedný za jej prevádzku.

Poznámka: TREND.sk patrí vydavateľstvu News and Media Holding, ktoré spolu so Svetom zdravia vlastní Penta.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Penta, svet zdravia

Diskusia (0 reakcií)