Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Petržalka City vyrastie do troch rokov

22.02.2007, 09:18 | Ivana Križanová

Dvojmiliardová investícia vytvorí modernú polyfunkčnú štvrť pri Chorvátskom ramene.

  • Tlačiť
  • 0

V najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka sa dynamický vývoj zrýchľuje. Pri Chorvátskom ramene má v najbližších rokoch vyrásť nová štvrť. Postaviť ju chce vlani založená spoločnosť Petržalka City, a.s. Do roku 2013 plánuje vybudovať rozsiahly areál nového mestského centra, kde by na území 270-tisíc m2 pribudli polyfunkčné budovy, obchody, služby, objekty na prechodné ubytovanie, šport či kultúru a veľké mestské parky.

Spoločnosť bude projekt realizovať v dvoch etapách. V prvej fáze by malo na pozemku s rozlohou 30-tisíc m2 pri Rusovskej, Hálovej ulici a koryte Chorvátskeho ramena vyrásť polyfunkčné centrum. „So začiatkom výstavby počítame v máji 2008 a o dva roky neskôr, teda v októbri 2010 by mala byť hotová. Do realizácie tejto etapy by sme mali investovať viac ako 1,7 miliardy korún,“ hovorí pre eTREND generálny riaditeľ Štefan Koluš.

viz_text.jpg

„Po precíznej príprave sa dnes projekt nachádza v štádiu medzinárodnej architektonickej súťaže. Z nej vzišli tri projekty a vizualizácie, ktoré svojou kvalitou príjemne prekvapili. Všetky vychádzali zo zadefinovaných urbanistických podmienok a súvislostí a nebude ľahké vybrať ten najlepší. Publikované údaje o jednotlivých rozlohách budov teda nemusia byť konečné,“ vysvetľuje riaditeľ.

V celom areáli by mal investor postaviť viacero objektov – dve veže určené na prechodné apartmánové ubytovanie, objekt s obchodmi, službami a kongresovým centrom, polyfunkčný dom a budovu s wellness a kultúrno-spoločenskými zariadeniami.

Výškovú dominantu by mal pravdepodobne tvoriť tesne vedľa seba stojaci pár 26-poschodových budov s úžitkovou plochou 20-tisíc m2. Návštevníkom by mal ponúknuť dvesto lôžok v apartmánoch a na prízemí rôzne služby, napríklad kaderníctvo či kozmetiku.

O zhruba polovicu nižší by mal byť polyfunkčný dom s bytmi, obchodmi a kanceláriami. „Tvoriť ho bude dvanásť poschodí s celovou úžitkovou výmerou 22-tisíc m2,“ hovorí Š. Koluš. Priniesť by mal 230 jedno- až štvorizbových bytov. Na prvom poschodí budú mať obyvatelia k dispozícii obchody s predajnou plochou 2400 m2. Druhé a tretie poschodie budú vyhradené pre kancelárske priestory.

Ďalšie objekty - jeden s obchodmi, službami a kongresovým centrom a druhý s wellness a kultúrno-spoločenským zariadením by mali tvoriť štyri poschodia s úžitkovou rozlohou po 5600 m2. Súčasťou wellness-centra by podľa riaditeľa mal byť aj bazén pre verejnosť. V suteréne všetkých budov sa plánuje podzemné parkovisko, v ktorom investor vybuduje zhruba 760 parkovacích miest. Na povrchu by malo vzniknúť približne 190 miest.

Spoločnosť sa chystá v areáli vytvoriť aj pasáž a upraviť okolie budov. To vyplnia námestia, vodné plochy s rozlohou tritisíc metrov štvorcových, fontány a priestory pre rekreáciu a šport. Rozloha 11 500 m2 bude patriť zeleni. „Realizácia prvej etapy je pevnou súčasťou urbanizácie celého územia pri Chorvátskom ramene, ktorá sa vytvára na základe urbanistického riešenia ateliéru Alexy & Alexy. Riešenie vychádza zo zverejnenej štúdie,“ hovorí Š. Koluš. Spoločnosť však informácie o nasledujúcej výstavbe zatiaľ neposkytuje, prinesie ich neskôr.  

Vizualizácia - Alexy & Alexy

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)