Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Trenčíne štartuje Laugaricio (aktualizácia)

06.08.2007, 16:06 | Martin Rojko | © 2007 News and Media Holding

Výstavba nákupného centra za takmer tri miliardy korún začína.

  • Tlačiť
  • 0

Aktualizácia z 19. marca 2008:

Výstavba nákupného centra Laugaricio v Trenčíne odštartovala. Investor CSPF chce nákupnú galériu s prenajímateľnou plochou 26-tisíc m2 otvoriť v marci 2009. Druhá časť bude nasledovať s ročným až dvojročným časovým odstupom.

„Výhodou Laugaricia je jeho veľkosť. Umožňuje fázovanie projektu tak, aby sme ho prispôsobili dopytu medzinárodných retailovych reťazcov, ktoré postupne vstupujú a budú vstupovať na slovensky trh,“ povedala Katarína Lindbergh, investičná manažérka CSIA.

0803/laugaricio1_text.jpg

„Tí, ktorí už majú svoje obchody v Bratislave, sa začínajú obhliadať po ďalších regiónoch,“ hovorí Veronika Tebichová zo spoločnosti Cushman & Wakefield. Spolu s bratislavskou spoločnosťou YSP bude zabezpečovať prenájom obchodných priestorov. Nákupné centrum ponúkne mix nájomníkov – viac ako polovicu obchodov budú tvoriť módne značky.

Doplnia ju veľká predajňa športových potrieb, hračky, obuv a ďalšie. Prvé poschodie bude venované zábave. „Samozrejmosťou bude supermarket a štandardná ponuka služieb ako čistiareň, kaderníctvo a banky,“ dodáva V. Tebichová. Podľa Lukáša Schirla, riaditeľa spoločnosti CSIA, je viac ako 60% predajnej plochy predprenajatej konkrétnym záujemcom.

0803/laugaricio2_text.jpg

Výstavba centra je financovaná prostredníctvom stavebného a investičného úveru od konzorcia pozostávajúceho z VÚB a ČSOB. Zaujímavosťou prípravnej fázy projektu bolo odkrytie najväčšieho pohrebiska na území Slovenska s viac ako 1 700 urnovými hrobmi.

Laugaricio je v súčasnosti druhou najväčšou súkromnou investíciou v Trenčíne po CTParku holandského developera CTP Invest. „V meste sa pripravujú ďalšie veľké projekty najmä v oblasti dopravy. Okrem toho sa chystá výstavba zhruba dvetisíc bytov. Top investíciou bude výstavba nového centra na šesť hektárovom pozemku, ktorý sa uvoľní po modernizácii železničnej trate. Chceme sem pozvať súkromných developerov najskôr v roku 2009,“ odkrýva zámery mesta jeho primátor Branislav Celler.

Pôvodná správa z 8. augusta 2007:

Investorská spoločnosť Trenčín Retail Park, a.s., za ktorou stojí realitný fond Czech and Slovak Property Fund B.V. (CSPF) pripravuje v Trenčíne výstavbu nákupného centra Laugaricio. Celková výška investície do areálu obchodov a služieb má dosiahnuť približne 2,8 miliardy korún. Investičným poradcom fondu je spoločnosť CSIA, ktorá je zároveň správcom jeho aktív v Českej republike a na Slovensku. Predaj pozemku s rozlohou 17,6 hektárov investorovi sprostredkovala poradenská spoločnosť Apollo Property (SK).

Obchodno-spoločenské centrum vyrastie na južnom okraji Trenčína v blízkosti obchodných domov Tesco a Nay. Výstavba areálu s celkovou plochou 17,5 hektára sa podľa slov Kataríny Lindbergh, investičnej manažérky CSIA začne začiatkom budúceho roka. Navrhované nákupné centrum je situované smerom k obci Trenčianska Turná. Z juhozápadu ho ohraničuje cesta II/507, za ktorou sa nachádza areál OC Tesco.

Celková čistá predajná plocha dosiahne 67-tisíc štvorcových metrov. V prvej fáze pribudne vo východnej časti pozemku objekt nákupného móla s prenajímateľnou plochou 25-tisíc m2, ktorý bude pozostávať z galérie, supermarketu a menších obchodných prevádzok. V tejto etape projektu vzniknú na západe pozemku popri ceste aj menšie prenajímateľné jednotky pre podnikateľské služby so zastavanou plochou 900 až 1500 m2. Súčasťou bude tiež 800 parkovacích miest. Investičné náklady prvej fázy dosiahnu približne 1,8 mld. korún.

Laugaricio_text.jpg

Celý areál v Trenčíne-Belej ponúkne impozantných 67-tisíc m2 predajnej plochy.

V druhej fáze, ktorá bude závisieť od dopytu klientov, plánuje investor rozšírenie nákupného móla o ďalších 15-tisíc m2. Tak isto pribudne druhá samostatná budova, vhodná pre veľký reťazec. Táto fáza si vyžiada finančné náklady vo výške zhruba jednej miliardy korún. Dva pozemky, ktoré sú súčasťou areálu ponúkne investor na predaj konkrétnemu zájemcovi.

CSIA je spoločný podnik medzi realitnou spoločnosťou Quinlan Private Golub a spoločnosťou CEC Capital. Je to exkluzívny investičný poradca a správca aktív fondu nehnuteľností Czech and Slovak Property Fund B.V. (CSPF). CSPF je fond nehnuteľností zameraný na strednú Európu, hlavne Českú republiku a Slovensko. Fond sponzoruje Česká spořitelna, ktorá je zároveň jedným z investorov. Celková hodnota investícií fondu má dosiahnuť 400 miliónov eur.

Vizualizácia - CSIA

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)