Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Podnikanie bez vlastnej kancelárie. Coworking je realitným „Uberom“

27.08.2019, 05:02 | Vladimíra Púpavová | © 2019 News and Media Holding

Kancelárskym biznisom čoraz viac otriasa nový trend. Miesto kancelárií sa budujú spoločné pracovné priestory. U nás si našli svoje miesto tiež a sú pre investorov čoraz zaujímavejšie. Po celom Slovensku je momentálne 34 coworkingových priestorov, čo predstavuje približne 1 950 stolov na prenájom.

  • Tlačiť
  • 7

Tobogán, hojdačka či trampolína. Miesto striktného dress codu a zasadacieho poriadku neformálny priestor s minimom pravidiel. Aj takéto „doplnky“ a trendy dnes oceňujú Slováci na pracovisku. Možno aj preto sa u nás darí coworkingu.

Ide o moderný spôsob podnikania alebo práce vo flexibilnom zdieľanom kancelárskom prostredí. Zmyslom je nebyť len uprostred svojich kolegov a jednej firemnej kultúry, ale vytvárať komunitu rôznych nezávislých odborov alebo firiem.

Neprehliadnite

Obvykle coworkingové centrá využívajú freelanceri, teda profesionáli z rôznych odvetví, ktorí ponúkajú svoje služby viacerým spoločnostiam. Po týchto priestoroch čoraz častejšie siahajú aj rôzne startupy, ale aj firmy korporátneho typu ako napríklad dopravca FlixBus, ktorý využíva iba coworkingy namiesto klasických kancelárií.

„Určite je to budúcnosť. Tieto priestory radi využívajú najmä freelanceri, rôzni IT špecialisti, ale aj startupisti. Tým, že tieto sektory sa čoraz viac rozvíjajú, je predpoklad, že bude po coworkingových miestach aj naďalej vysoký dopyt,“ hovorí Alexander Krajňák, odborník na reality z realitnej kancelárie REMAX.

Coworkingy sa rozbehli po Slovensku

„Každý coworkingový priestor má svoje špecifikácie. Niektoré fungujú v rámci kancelárskych budov ako samostatné priestory so svojimi podmienkami nájmu. Ostatné fungujú ako samostatné budovy určené pre danú službu,“ hovorí pre TREND Reality Tomáš Pecek, riaditeľ oddelenia architektúry a projektového manažmentu realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

Väčšina coworkingových priestorov funguje na báze prenájmu konkrétneho miesta alebo zasadačky na vopred dohodnutý čas. Niektoré spoločné kancelárie nemajú presne určený počet stolov, ale priestory sú otvorenejšie a prenájom sa preto ráta 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy coworking, HubHub, kancelársky trh, nové coworkingy