Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Pozrite sa, ako navrhli nové centrum Bratislavy študenti architektúry

13.03.2017, 14:00 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Študenti Fakulty architektúry STU v Bratislave dostali od štúdia Architekti Šebo Lichý zadanie. Pozrieť sa na Mickiewiczovu ulicu v Bratislave a upraviť ju tak, aby bola atraktívnejšia a vytvorila novú dominantu centra. Výsledkom je výstava Bratislava bez ľudí?!

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 16

Na začiatku spolupráce architektov so študentmi bola myšlienka revitalizovať Mickiewiczovu ulicu a jej okolie. „Na Mickiewiczovej sme ako architekti aj ako developeri prítomní už 20 rokov. Väčšinu nášho času trávime práve na tejto ulici,“ vysvetľuje pre TREND Reality architekt Tomáš Šebo.

Práve to ovplyvnilo aj ich nazeranie na ulicu ako takú. „Intenzívne sa myšlienke premeny ulice venujeme už tretí rok, keď sledujeme čo ju paralyzuje. Podľa mňa dnes až 99 percent ľudí spája túto ulicu s miestom, pri ktorom je lepšie zavrieť oči a len tak prebehnúť,“ prirovnáva T. Šebo.

Neprehliadnite

Architekti už začali komunikovať aj s vedením mesta a našli priaznivú odozvu. „Chceme ukázať obyvateľom, ale aj mestu, že táto ulica môže vyzerať úplne inak. Práve Mickiewiczova je akýmsi lakmusovým papierikom, ktorý charakterizuje celú Bratislavu. Mesto je sieť atraktívnych miest, ktoré však nie sú pospájané. Práve táto ulica je prípadom, keď mesto môže vyzerať inak,“ hovorí architekt.

Podľa T. Šeba je čaro ulice v tom, že už malé zásahy ju môžu ukázať v úplne inom svetle. „Stačí namaľovať pruhy a osadiť značky a ulica môže fungovať inak. Človek, ktorý ide zrazu z Obchodnej sa nemusí uhýbať značkám v strede chodníka či parkujúcim autám,“ vysvetľuje.

Budova nemocnice už nespĺňa súčasné nároky, predpokladá sa jej konverzia na novú funkciu.Zdroj: Paulína Blažeková, Martin Majna

Jedným z prvých krokov, ktorý smeruje k revitalizácii ulice, má byť výstava, ktorá bola otvorená v piatok 10. marca. V rámci nej si návštevníci môžu pozrieť  návrhy študentov. „My sme nešli študentov učiť. Išli sme si vymieňať informácie. Nás úprimne zaujímalo, ako sa s tým vyrovnajú, keďže majú nezaťažený pohľad. Mali sme len zadávacie podmienky, ktoré určovali spôsob riešenia dopravy. Pre nás to bol cenný zdroj inšpirácií. Na druhej strane, pre študentov to boli skúsenosti s reálnym projektom na reálnom mieste,“ približuje T. Šebo.

Architekti chcú pretaviť predstavy aj do konkrétnej revitalizácie. Finálne termíny však ešte nepadli. „Chceme pripraviť konkrétnejšie kroky a projekt rozbehnúť,“ naznačuje T. Šebo a dodáva, že zmenám sa lokalita nevyhne.

Vytvorením ochoze by sa pasáž premenila na viacposchodové nákupné mólo.Zdroj: Matúš Godiš, Juraj Kiaček

„Mickiewiczova má potenciál v tom, že ju v najbližších rokoch čakajú výrazné zmeny. Hurbanove kasárne sa majú meniť na kultúrne centrum.  Nemocnica má tiež svoje dni zrátané a aj hasiči nebudú v tejto lokalite navždy. Je dobré sa o tom teraz baviť, lebo potenciál zmien je dôležité nasmerovať správnym smerom,“ uzatvára rozprávanie T. Šebo.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 16

Realitná inzercia

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Nobelova - obchodné priestory

Nobelova - obchodné priestory HERRYS ponúka na predaj obchodné priestory v projekte Nobelova. Rozbehnite svoje podnikanie na skvelom mieste - ceny od 43 236 EUR bez DPH.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pridať inzerát