Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Pozrite si najlepšie štadióny sveta za minulý rok

23.02.2016 | Daniel Suchý | © 2016 News and Media Holding

Slovenská futbalová reprezentácia začne letný turnaj Majstrovstiev Európy zápasom proti Walesu na najlepšom futbalovom štadióne na svete dokončenom minulý rok. Podľa ankety špecializovaného portálu StadiumDB.com sa ním stal Matmut Atlantique vo francúzskom Bordeaux. V hlasovaní verejnosti skončil druhý za arénou v mexickom Guadalupe. Medzi 22 nominovaných stánkov sa dostala aj trnavská City Arena.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Víťazný štadión v Bordeaux navrhnutý renomovaným švajčiarskym štúdiom Herzog and de Meuron dostal od poroty ako jediný maximálnu známku desať. Porota ocenila jednoduchý čistý dizajn. Jedinú pochybnosť vyvoláva v porotcoch, či sa diváci stotožnia so „sterilným“ prostredím takmer muzeálneho typu.

Inovatívny štadión s kapacitou vyše 42-tisíc divákov otvorili v máji po dva a pol roku výstavby. Projekt financovaný vo verejno-súkromnom partnerstve (PPP) si podľa portálu vyžiadal investíciu vo výške 183 miliónov eur. Z toho 28 miliónov išlo zo štátneho rozpočtu, po 15 miliónov prispeli región a mesto, 17 miliónov vložila mestská časť.

2. Estadio BBVA Bancomer, Guadalupe, Mexiko, autor: Populous, VFO Arquitectos, náklady: 180 mil. eurZdroj: Flickr / Presidencia de la República Mexicana | CC

Spoločný podnik Vinci-Fayat bude štadión prevádzkovať 30 rokov. Hlavný užívateľ, futbalový klub Girondins, zaplatil na začiatok 20 miliónov eur a každoročne bude platiť nájomné 3,75 milióna. Platiť bude aj samospráva, čo vyvolalo kritiku mestskej opozície.

Druhý v hodnotení poroty a víťaz hlasovania čitateľov portálu, Estadio BBVA Bancomer v mexickom meste Guadalupe, má kapacitu 51-tisíc divákov. Výstavba trvajúca takmer štyri roky stála 180 miliónov eur.

3. Zhanjiang Olympic Center Stadium, Čan-ťiang, Čína, autor: CCDI Group, náklady: 323 mil. eurZdroj: CCDI

Prvú desiatku podľa poroty dopĺňajú štadióny v čínskych mestách Čan-ťiang a Fu-čou, americkom San José, mexickom Pueble, čínskom Ordose, azerbajdžanskom Baku, konžskom Brazzaville a japonskej Suite.

Členmi poroty boli piati architekti zo štyroch renomovaných ateliérov Idom, Arup Associates, Pattern a Ribas & Ribas Architects, ktoré majú na konte realizácie štadiónov.

4. Haixia Olympic Center Stadium, Fu-čou, Čína, autor: CCDI Group, náklady: 430 mil. eurZdroj: CCDI

Diváci zaradili na druhé miesto štadión v Bordeaux a na ďalšie priečky arény v mexickom Pueble, izraelskej Be’er Sheve, americkom College Station, poľskom Tychy, azerbajdžanskom Baku, čínskom Fu-čou, japonskej Suite a čínskom Čan-ťiangu.

Portál zverejnil, že do hlasovania sa zapojilo takmer 38-tisíc ľudí. Najviac ich klikalo z Mexika, USA, Izraelu, Poľska a Francúzska.

5. - 6. Avaya Stadium, San José, USA, autor: HOK Architects, náklady: 90 mil. eurZdroj: HOK

Trnavský štadión City Arena, ktorý bol aj s priľahlým nákupným centrom otvorený v auguste minulého roku, sa nedostal do finálovej desiatky v hodnotení odbornej poroty. V hlasovaní verejnosti skončil na 17. priečke.

Do hlasovania vybral portál 22 futbalových štadiónov z 15 krajín. Najväčšie zastúpenie mala s tromi štadiónmi Čína, po dva boli z Čile, Francúzska, Japonska, Mexika a USA. Projekty mohol nominovať ktorýkoľvek čitateľ stránky.

5. - 6. Estadio Cuauhtémoc, Puebla, Mexiko, renovácia - autor: Dünn Lightweight Architecture, náklady: 40 mil. eurZdroj: Dünn Lightweight Architecture

Kritériá boli kapacita aspoň 10-tisíc divákov, dokončenie v minulom roku a odohranie aspoň jedného zápasu s plne prístupným hľadiskom. Do úvahy sa brali úplne nové štadióny aj tie, ktoré prešli významnou prestavbou.

7. Ordos Sports Center Stadium, Ordos, Čína, autor: China Architecture Design & Research Group, náklady: 1 mld. eurZdroj: StadiumDB.com

Anketu Štadión roka vyhlasuje už štyri roky portál StadiumDB.com (Stadium Database), anglická verzia pôvodne poľskej stránky. Ide o najväčšie hlasovanie hodnotiace nové futbalové štadióny na celom svete. Počas štyroch rokov počet hlasujúcich narástol z vyše 14-tisíc na tohtoročných takmer 38-tisíc.

8. Baki Olimpiya Stadionu, Baku, Azerbajdžan, autor: Heerim Architects and Planners, náklady: 710 mil. eurZdroj: Tekfen Construction

9. Stade Municipal de Kintélé, Brazzaville, Kongo, autor: CCDI Group, PTW Architects, náklady: 557 mil. eurZdroj: CCDI

10. Suita City Football Stadium, Japonsko, autor: Yasui Architecture & Engineers/Takenaka Corp., nákl.: 106 mil. eurZdroj: Wikimedia | CC

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)