Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pozrite si najlepšiu slovenskú architektúru za rok 2018

03.10.2018, 21:58 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

Slovensko už pozná architektúru, ktorú medzinárodná porota označila za najlepšiu. V stredu večer boli vyhlásené výsledky 17. ročníka Cien za architektúru CE.ZA.AR, ktorú organizuje Slovenská komora architektov.

  • Tlačiť
  • 2

Tento rok sa do súťaže prihlásilo celkovo 85 diel, ktoré súťažili v šiestich kategóriách.  O výsledku súťaže rozhodovala porota v zložení: českí architekti Pavel Nasadil – predseda poroty, Petr Hájek, portugalský architekt Filipe Magalhães, taliansky architekt slovenského pôvodu Pavol Mikolajčák, umelecký sklár Pavol Macho a slovenskí architekti Peter Jurkovič a Miriam Lišková.

V kategórii Rodinné domy získal cenu DuboDom v Svätom Jure, ktorý navrhol architekt Pavol Šiška. Ide o koncept domu na strome.

„Jednoduchá, drobná, celoročne užívateľná drevostavba pár metrov nad povrchom, ktorá rešpektuje prírodu v celej svojej kráse: žiadna živá končatina statného dubu nemusela byť vyrezaná, dispozíciu ako aj celkové rozmery objektu určili samotné konáre stromu,“ znie oficiálna charakteristika projektu.

DuboDom, Svätý JurZdroj: Dominik Sepp

Víťazom kategórie Obnova a prestavba sa stal projekt Nová synagóga v Žiline, na ktorej sa autorsky podieľali Martin Jančok, Michal Janák a Eva Štrocholcová. Cieľom projektu je obnoviť neologickú synagógu navrhnutú Petrom Behrensom a postavenú v roku 1931.

„Veľkorysý ústredný priestor je horizontálne rozdelený do dvoch častí tak, aby vznikla „spolovice biela“ galéria. Zatiaľ čo spodná polovica poskytne neutrálne pozadie pre plánované výstavy, vrchná bude prezentovať budovu samotnú,“ charakterizovali architekti svoje dielo.

Nová synagóga ŽilinaZdroj: Kathrine Thude, Daniela Dostálková

V kategórii Exteriér porotu najviac zaujal projekt 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy TREND na Instagrame