Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pradiareň má povolenie, YIT začne obnovu v krátkom čase

21.08.2018, 10:59 | Daniel Suchý | © 2018 News and Media Holding

Developerská spoločnosť YIT Slovakia získala stavebné povolenie pre obnovu budovy Pradiarne, ktorá je jedinou národnou kultúrnou pamiatkou v areáli bývalej Bratislavskej cvernovej továrne. Začiatok prác ohlasuje v najbližších týždňoch. V utorok sa zároveň začalo s búraním susediacej výrobnej budovy postavenej v poslednej etape rozširovania továrne.

  • Tlačiť
  • 0

Bývalá hlavná budova pôvodnej Uhorskej cvernovej továrne bola dokončená v roku 1900 podľa návrhu Dávida Valentína Junka. Do konca budúceho roka sa zmení na moderné kancelárske priestory. Rekonštrukciu a premenu industriálnej pamiatky navrhol architektonický ateliér Bouda Masár Architekti.

Noví nájomníci sa do komplexu nazvaného Pradiareň 1900, ktorého súčasťou je aj prepojená budova Silocentrály, začnú sťahovať začiatkom roka 2020. Projekt prinesie 11 760 štvorcových metrov kancelárií, 3 110 štvorcových metrov obchodov a služieb v pasáži na prízemí, multifunkčnú sálu v Silocentrále a strešnú terasu. Súčasne s obnovou pamiatky vznikne aj nové námestie s podzemnými garážami, kde bude pre Pradiareň 224 parkovacích miest.

Prvá fáza projektu Zwirn

Po dokončení prestavby bývalej ubytovne na bytový dom Pari bude premena Pradiarne a Silocentrály s vybudovaním námestia prvou etapou výstavby novej štvrte Zwirn. YIT predpokladá náklady na túto časť vo výške 20 miliónov eur.

Neprehliadnite

Samotnej obnove predchádza čistenie prístavieb a búranie výrobnej budovy v dotyku s Pradiarňou, ktoré sa začalo tento utorok. Výrobná budova na Páričkovej ulici bola postavená v rámci poslednej, štvrtej etapy rozširovania cvernovej továrne v 90. rokoch spolu s administratívnou budovou, budovami vybavenosti a vrátnice, ktoré už boli zbúrané, administratívnou budovou na Košickej ulici, ktorú čaká asanácia neskôr a strednou školou na Svätoplukovej ulici, ktorá zostane slúžiť dnešnému účelu.

Obnova najväčšej a najzachovalejšej industriálnej pamiatky v centre Bratislavy sa následne začne po vyše dvoch rokoch projektovania a povoľovacieho procesu za účasti Krajského pamiatkového úradu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Cvernovka, industriál, Pradiareň, YIT, ZWIRN

Diskusia (0 reakcií)