Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Praha dostane novú najvyššiu budovu. „Vrakodrap“ má byť umelecké dielo

29.10.2019, 12:51 | Vladimíra Púpavová | © 2019 News and Media Holding

Praha už dávno nie je len most a hrad. A čoskoro môže mať aj novú futuristickú dominantu. V tesnej blízkosti stanice metra Nové Butovice pripravuje česká developerská spoločnosť Trigema projekt polyfunkčnej budovy Top Tower. Tá sa má so svojimi 135 metrami stať najvyššou budovou pražskej metropoly. Návrh púta pozornosť tým, že jeho súčasťou je umelecký prvok – vrak, ktoré odkazuje na globálne otepľovanie.

  • Tlačiť
  • 5

Návrh budovy sa okamžite po zverejnení stretol s veľkou odozvou verejnosti a názory sa na ňu rôznia. Tým, že dominantným prvkom budovy bude „vrak lode“, je projekt médiami, ale aj verejnosťou spájaný s potopeným Titanicom či Gretou Thunbergovou.

Veža si už našla aj svoje ľudové pomenovanie, ktoré jej dal komentátor českého Reflexu. Výraz Vrakodrap sa dnes už skloňuje takmer v každom diskusnom fóre.

Je tak možné, že podobne ako londýnsky vežiak 30 St Mary Axe, ktorý je dnes známy ako Gherkin, pre svoj tvar uhorky, bude Top Tower už navždy pre väčšinu ľudí Vrakodrap. 

Autori diela sa zrejme neurazia. Na návrhu projektu sa podieľal kontroverzný sochár a architekt David Černý a architekt Tomáš Cisár zo štúdia Black n'Arch. Vrak má znázorňovať súčasnú ekologickú krízu. Má byť povestným varovným prstom, čo sa môže stať s našou planétou.

Podoba budovy má evokovať postapokalypticé výjavy a mala by pripomínať ekologické hrozby, ktoré stoja pred ľudstvom v súvislosti s globálnym otepľovaním.

Veža a vrak  

Budova Top Tower sa bude skladať z dvoch častí. V 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy Black n'Arch, David Černý, najvyššia budova, Praha, Top Tower, Trigema, vrakodrap