Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prázdnych kancelárií v Bratislave je menej, pribúdajú nové projekty

15.07.2015, 14:00 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

Neobsadenosť kancelárskych priestorov v Bratislave v druhom štvrťroku tohto roka klesla medzikvartálne na 11,78 percenta z pôvodných viac než 12,5 percenta. Informuje o tom združenie Bratislava Research Forum (BRF).

  • Tlačiť
  • 0

Najnižšia neobsadenosť bola v prvom bratislavskom obvode, kde sú len menšie moderné kancelárske objekty ako je napríklad Park One, pribudnúť má Gorkého 4. V budúcom roku možno očakávať vyprázdnenie Pressburg Trade Center na Jesenského, odkiaľ odíde Johnson Controls. Presťahuje sa do Panorama Business taktiež v Starom Meste.

Okrem tohto projektu ponuku kancelárskych priestorov v centre Bratislavy výraznejšie ovplyvní rozostavaná budova na Staromestskej ulici od spoločnosti Cresco. Niekoľko štvorcových metrov pribudlo aj v rebrandovanej budove Cubus, kde z väčšej časti sídli Dell.

Naopak, najvyššia miera neobsadenosti je aktuálne v obvode Bratislava 3, ktorý dosiahol úroveň vyše 24 percent. Súvisí to najmä s odchodom veľkých nájomcov z oboch kancelárskych veží centra Polus. Jeho vlastník však budovy rekonštruuje a snaží sa ich postupne opäť zaplniť.

V sledovanom období na trh kancelárií nepribudla žiadna nová budova. „Do konca roku 2015 očakávame najmä dokončenie prvej fázy projektu Twin City, ktorý je situovaný na okraji centra mesta a prinesie 16-tisíc m2 administratívnych plôch,“ uviedli zástupcovia BRF. Neobsadenosť však výraznejšie nezvýši, keďže už dnes je časť priestorov predprenajatá pre Swiss Re a PwC. Po oboch firmách však zostanú voľné plochy v City Business Centre a Park One.

Na konci druhého kvartálu dosiahla celková ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave viac ako 1,54 milióna metrov štvorcových. Takmer 60 percent z tejto ponuky tvoria kancelárie v štandarde A a viac ako 40 percent sú priestory v béčkovom štandarde. K tomu treba pripočítať množstvo starých budov označených ako C, ktoré ale BRF nesleduje.

Transakcie, uzavreté počas druhého štvrťroku dosiahli výmeru 43 455 metrov štvorcových. V medzikvartálnom porovnaní tak ide o približne 30-percentný nárast, medziročne to však predstavuje pokles o takmer 42 percent. Nové nájmy v tomto kvartáli dosiahli 69 % všetkých transakcií a zvyšné obchody tvorili renegociácie.

BRF združuje poradenské spoločnosti Cushman & Wakefield, Colliers International, CBRE a JLL.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Bratislava Research Forum, BRF

Diskusia (0 reakcií)