Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Pre boháčov z Perzského zálivu stavajú v Bosne nové mestečká

01.02.2016 | ČTK

S 360 vilami, domami a apartmánmi okolo umelého jazera, s bazénmi, športoviskami, halal supermarketom a moslimskou modlitebňou je Sarajevo Resort symbolom rastúceho záujmu klientov z krajín Perzského zálivu o Bosnu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Sarajevo Resort je najdôležitejším uskutočneným realitným projektom pre túto klientelu, ktorú priťahuje myšlienka byť jednou nohou v Európe a pritom tráviť prázdniny uprostred moslimskej obce.

Rezidenčná štvrť bola slávnostne otvorená vlani v októbri v Oseniku, asi 30 kilometrov od bosnianskeho hlavného mesta. Vyrástla na ploche 160-tisíc štvorcových metrov. Pre kuvajtskú spoločnosť Gulf Real Estate predstavuje investíciu vo výške 25 miliónov eur. Žiť tam môže zhruba 1 100 ľudí.

„Záujemcov z Perzského zálivu sem láka krásna príroda, islam a srdečné vzťahy s Bosniakmi. Cítia sa vítaní,“ hovorí agentúre AFP podnikateľ z emirátov Tárik Chadža.

Sarajevo Resort OsenikZdroj: Sarajevo Construction

Bosna postupne od roku 2010 zrušila víza občanom z väčšiny krajín Perzského zálivu a počet turistov z tohto regiónu neprestáva rásť. Vlani tvorili 24 500 z celkovo 360-tisíc návštevníkov Sarajeva a okolia.

Turistický boom priťahuje podnikateľov v nehnuteľnostiach. „Investori prichádzajú do Bosny, pretože je tu sľubný rozvoj turistiky,“ hovorí Džásim Kandiri, riaditeľ Sarajevo Resort.

T. Chadža si otvoril pred tromi rokmi v Sarajeve turistickú a realitnú kanceláriu, v ktorej pôsobia bosnianski partneri: jeden ponúka pozemok, druhý zasa dom na vidieku.

„Objem nehnuteľností, ktoré naša agentúra vlani získala pre nás a našich klientov, stúpol na zhruba desať miliónov eur,“ vypočítava T. Chadža. Sám si kúpil pozemky, aby na nich pre klientov z Perzského zálivu postavil luxusnú rezidenčnú štvrť. Trh stále rastie, teší sa a dodáva, že ceny medzičasom citeľne vzrástli, až o sto percent počas troch rokov.

Klienti z Perzského zálivu predstavujú pre niektorých obyvateľov Bosny nebeskú mannu. „Nie sú najpočetnejší, utrácajú však omnoho viac ako ostatní, asi 150 eur na osobu a deň, bez útraty za hotel,“ tvrdí hovorkyňa sarajevského turistického úradu Asja Hadžiefendičová Mesičová.

Mesto za miliardu eur

V malebnom okolí Sarajeva vyrastajú turistické strediská a rezidenčné štvrte pre klientelu z Perzského zálivu. Okrem Sarajevo Resort Osenik sa chystá niekoľko podobných projektov, niektoré z nich sú doslova gigantické.

Politici rýchlo pochopili, čo je v hre. Vodca bosnianskych moslimov Bakir Izetbegović osobne otváral Sarajevo Resort. „Bosna je európska krajina, má vody, lesy, bane, potenciál v energetike a turistike. Naši bratia (zo zálivu) si tieto prednosti všimli,“ uviedol.

Z celkových zhruba 3,8 milióna obyvateľov tejto balkánskej krajiny sú dve pätiny moslimovia. Ostatní sú pravoslávni Srbi a katolícki Chorváti.

„Je to len začiatok, iba sme otvorili dvere – samozrejme, pod podmienkou, že stabilita zostane zachovaná,“ hovorí Amer Bukvić, riaditeľ finančného ústavu Bosna Bank International. Jeho zakladateľom sú banky z Perzského zálivu. Ústav pritom zohráva kľúčovú úlohu pri lákaní bohatých arabských investorov.

Sarajevo Resort Osenik - vizualizáciaZdroj: Sarajevo Construction

Najväčšiu z týchto investícií v októbri ohlásila spoločnosť Buroj Property Development, ktorá plánuje pri Sarajeve vybudovať na 137 hektároch celé mesto za takmer miliardu eur.

"Sarajevské pásmo Gazy"

Kuvajtská spoločnosť Al-Diyar už stavia obytnú štvrť v obci Blažuj pre 360 rodín, ako hovorí jej riaditeľ, bývalý bankár Abdalláh Kulajb. Ďalších šesť podobných projektov chystá. „Zatiaľ sme tu investovali 14 miliárd eur. Zákazníci sú rôzni, mali sme aj takých, ktorí o Bosne nič nevedeli, nikdy tu neboli, ale aj takých, ktorí nemajú radi prírodu,“ poznamenáva.

Zatiaľčo hotelieri a reštauratéri sú nadšení a na jedálne lístky dopisujú arabčinu, iní sledujú dianie s opatrnosťou. Niektoré médiá alebo diskutujúci na internete píšu o invázii alebo dokonca tvrdia, že sa okolie Sarajeva stáva emirátom. Časopis Slobodna Bosna už písal o „sarajevskom pásme Gazy“.

Majiteľ jedného sarajevského hotela si pochvaľoval, že jeho podnik ťaží z náporu turistov z Perzského zálivu, rozhodne sa však staval proti výstavbe rezidenčných štvrtí pre arabských zákazníkov, pretože z jeho pohľadu predstavujú „ušlý zisk“. Najlepší je turista, ktorý si príde prenajať hotelovú izbu, vysvetlil s prianím zostať v anonymite.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)