Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prestavba King`s Cross inšpiráciou pre Bratislavu

22.03.2012, 12:31 | Karol Klanic

Viktoriánsky klenot obnovili za vyše 600 miliónov eur

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Tento týždeň slávnostne otvorili Západnú halu v King's Cross, jednej z dvanástich najväčších londýnskych železničných staníc, takzvaných národných uzlov (national hub). V tejto skupine, ktorá vznikla v 19. storočí za približne šesťdesiat rokov, patrí stanica King's Cross z roku 1852 k neskôr postaveným. Spolu s ďalšími dvoma je registrovaná ako pamiatka najvyššej kategórie Grade 1.

I keď to z viacerých hľadísk, okrem iných finančného, je len ťažko porovnateľné, King`s Cross môže slúžiť ako inšpirácia pre nekonečnú prestavbu bratislavskej hlavnej stanice.

Londýnsky projekt ateliéru John McAslan + Partners musel pritom vyhovieť viacerým požiadavkám inštitúcie English Heritage. Oceľová strecha polkruhovej haly Western Concourse sa predovšetkým nesmela opierať o viktoriánsku pamiatku.

Podopiera ju rozširujúca sa 20-metrová centrálna a šestnásť menších konštrukcií, prikrývajú ju trojuholníkové hliníkové, na 15 percentách plochy sklené panely. Konštrukciu strechy porovnávajú s Veľkým nádvorím kráľovnej Alžbety II. od Normana Fostera (2000) v Britskom múzeu.

V Západnej hale s plochou 7 500 m2 nechýba obchodná a gastronomická zóna, čiastočne umiestená na galérii. Projektant rátal s rapídnym nárastom kapacity stanice, ktorá sa v priebehu najbližších desiatich rokov má zvýšiť o 10 miliónov cestujúcich ročne z dnešných 47 miliónov.

Cieľom projektu bolo tiež zlepšiť spojenie s vedľajšou neogotickou pamiatkovou stanicou St Pancras International, obnovenou v minulom desaťročí, odkiaľ okrem iného odchádzajú vlaky Eurostar do Paríža a Bruselu, a stanicou metra King’s Cross St Pancras.

Z tejto najväčšej prestupnej stanice London Underground, kde sa križuje šesť liniek, sa vchádza priamo do Západnej haly. Necelý kilometer od nej je ďalšia veľká železničná stanica, London Euston.

Obnovu historických priestorov, fasád, striech, známej hodinovej veže a celého severného krídla zničeného za II. svetovej vojny začali realizovať v roku 2007 za neprerušenej prevádzky stanice. Rekonštrukciu nástupíšť dokončili minulý rok. Fotovoltické panely na ich nových strechách sa postarajú o 10 až 20 percent elektrického prúdu, ktorý spotrebuje stanica.

Postavením Západnej haly sa stavebný ruch nekončí. Po 30. olympijských hrách dotvoria bezprostredné okolie na južnej strane od Euston Road, ktorého plocha je takmer tak veľká ako hala.
Do septembra budúceho roka odstránia prístavbu príjazdovej haly z roku 1972 zacláňajúcu priečelie stanice, postavenú ako provizórium a priestranstvo pred stanicou vydláždia pásmi z domáceho pieskovca yorkstone a čadiča.

Do dopravnej infraštruktúry v najbližšom okolí investovali v posledných rokoch okolo 3 miliardy eur. Podstatnú časť sumy si vyžiadali tri projekty, z ktorých obnova King's Cross za 657 mil. eur bola najmenšou položkou. Rekonštrukcia St Pancras International stála 1021 mil. eur a priľahlej stanice metra približne rovnakú sumu.

V tejto časti Londýna na severnom okraji centra zároveň realizujú revalorizáciu takmer 75 hektárov brownfieldov za 2,6 mld. eur. Minulý rok sa do adaptovaného areálu pamiatkovej priemyselnej budovy z polovice 19. storočia na Granary Square presťahovala renomovaná umelecká škola Central St. Martins (CSM). Ateliér Stanton Williams, autor prestavby tohto areálu zvaného The Granary, navrhol aj riešenie spomínaného priestranstva pred King’s Cross.

Západne od stanice postavia alebo zrekonštruujú objekty, ktoré poskytnú celkovo 315 tis. m2 kancelárskych priestorov – priamo oproti stanici vyrastie päť sedem až desaťposchodových administratívnych budov, kde bude napríklad britské sídlo spoločnosti Google. Severný okraj územia za CSM je určený na bytovú výstavbu.

kingscross7

Ateliér John McAslan + Partners, niekoľkonásobný laureát významných cien Kráľovského inštitútu britských architektov, sa venoval projektu prestavby stanice King’s Cross od roku 1998. Realizoval viacero projektov rekonštrukcie pamiatkových stavieb, napríklad pamiatkového železničného depa The Roundhouse z polovice 19. storočia, prestavaného roku 2006 na koncertnú a divadelnú sieň. Hlavnému architektovi Johnovi Renwickovi McAslanovi tento rok udelila kráľovná Rad Britského impéria s titulom commander (CBE).

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Foto - Hufton and Crow

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Tagy svetová architektúra

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 992 m2 a 218 240 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Ponuka bytov v Panorama City

Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na predaj a prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

POSLEDNÉ DVA BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY!KRAMÁRE

Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v lukratívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pridať inzerát