Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pri Novej Cvernovke chcú vybudovať nový verejný park. Pozrite si návrh

22.11.2019, 05:02 | TASR | Redakcia TREND Reality

V bratislavskom Novom Meste by mal pribudnúť nový verejný park. Vzniknúť má na ploche viac ako 8 200 štvorcových metrov v areáli komplexu bývalej strednej chemickej priemyslovky na Račianskej ulici. V súčasnosti je to kreatívne centrum Nová Cvernovka. Park bude verejne prístupný, s čím súvisí aj plánované odstránenie múru s oplotením oddeľujúcim areál od ulice. V pláne je tiež vybudovanie cyklotrasy.

  • Tlačiť
  • 0

V novej podobe parku vzniknú pobytové plochy, miesta pre dočasné aj trvalé umelecké inštalácie, terasa priliehajúca ku gastro funkciám umožňujúca organizáciu kultúrnych podujatí.

„V zmysle adaptačných opatrení na klimatické zmeny pribudnú kosené a nekosené trávnaté plochy, záplavová lúka a zvýši sa množstvo stromov,“ približuje Nadácia Cvernovka.

Sauna, bar, ihriská či pódium

Počas uplynulých dvoch rokov boli v parku zrealizované brigádnické a odborné práce, keď bol priestor vyčistený, stromy a kríky orezané, pokosené a vysadené nové trávniky.

Pribudol tiež nový dočasný povrch chodníkov, náteru sa dočkalo chátrajúce oplotenie. Vzniklo detské ihrisko, letná terasa či pódium kultúrneho priestoru.

Neprehliadnite

Na návrhu premeny územia pracovali ateliéry 2021 a Labak. Priestor rozdeľujú na tri časti – verejný, poloverejný a súkromný.

Park pri Novej Cvernovke (riešené územie)Zdroj: Archinfo.sk / 2021, Labak

Verejná plocha je medzi budovami školy, internátu a Račianskou ulicou. Prístupná bude celý deň. Sú v nej situované hlavné vstupy do budov, pobytová terasa popri fasáde školy, miesto pre dočasné a trvalé umelecké inštalácie, rozptýlené herné prvky pre staršie deti, verejná zeleň, spomínané trávnaté plochy aj vsakovacia lúka. „Priestor je otvorený a voľne prístupný okoloidúcim a cyklistom po celej jeho dĺžke,“ približujú architekti.

Poloverejná časť 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Nová Cvernovka, Park

Diskusia (0 reakcií)