Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Príchod Amazonu aj premena Tatier: 5 trendov komerčných realít

28.12.2017, 05:05 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

Nielen automobilky, ale aj internetový obchod ťahá tradične spoľahlivé realitné odvetvie logistických parkov a hál. Trend, o ktorom sa už pár rokov hovorí, potvrdilo otvorenie logistického centra Amazonu. Po ročnej pauze opäť pribudli nové nákupné centrá a kancelársky trh narástol o tretinu výraznejšie ako vlani. Množstvo projektov sa rozbieha aj v oblasti cestovného ruchu. Pozrite si päť hlavných trendov v oblasti komerčných nehnuteľností.

  • Tlačiť
  • 0

1. Príchod Amazonu, rast Tesca a veľké nákupy

Nové veľké logistické centrum s vyše tisíckou zamestnancov otvoril tento rok na Slovensku internetový gigant Amazon. V Seredi tak vyrástlo najväčšie retailové distribučné centrum v krajine. Takmer rovnako veľký distribučný uzol otvoril aj britský reťazec Tesco. Vznikol pri jeho skladových priestoroch pri Galante. Najväčšiu novú nájomnú zmluvu podpísal módny reťazec C&A. Aj tieto projekty potvrdzujú stabilitu odvetvia logistických a priemyselných nehnuteľností, ktoré síce výrazne profituje z rozmachu automobiliek, nie je však naň úplne odkázané.

Otvorenie logistického centra Amazonu v SerediZdroj: SITA

Developeri navyše rozostavali ďalších sedem objektov s plochou takmer 150-tisíc štvorcových metrov. O ich obsadenie sa nemusia báť, vysoký dopyt potvrdzuje fakt, že v čase začiatku prác už boli na 70 percent prenajaté. Rovnako ako nájomcovia majú o slovenské haly veľký záujem aj investori. Svedčí o tom vôbec najväčšia realitná transakcia nielen na Slovensku ale aj v celom stredoeurópskom regióne, predaj logistického parku pri Galante čínskej firme, ktorý však nebol jediným úspešným obchodom v odvetví.

2. Eperia dostala Prešov na mapu nákupných centier

Po vlaňajšej prestávke pribudli tento rok na Slovensku tri nové nákupné centrá. Popri menších Terminal v Banskej Bystrici a Galéria Martin aj Eperia, ktorou získal Prešov ako posledné krajské mesto väčšie moderné nákupné centrum. V rovnakom meste sa zároveň začal stavať retail park Solivaria. Väčší projekt tohto typu pribudol aj v novej petržalskej štvrti Slnečnice. V regiónoch sa ďalej rozrastala sieť centier Kocka spoločnosti M-Market. Z reťazcov výrazne expandoval Lidl.

Eperia Shopping Mall v PrešoveZdroj: J&T Real Estate

Po vlaňajšom otvorení Fresh Marketu sa na úspech konceptu farmárskej tržnice s gastrom snažia nadviazať ďalšie ohlásené projekty – Trch v rámci druhej fázy Slnečnice Marketu a v Petržalke vznikne ďalšia prebudovaním bývalého Terna. Freshmarket má byť aj súčasťou Stanice Nivy. Na tento pohyb reagujú aj samosprávy, Ružinov ohlásil vylepšenie trhoviska na Miletičovej ulici, Nové Mesto chce zrekonštruovať tržnicu na Trnavskom mýte. Priamo pri nej sa už začala modernizácia podchodu, kde vznikne takmer dvadsať obchodných prevádzok.

3. Lyžiarska hala aj najväčší hotel v Tatrách

Po vlaňajšom oživení cestovného ruchu na Slovensku sa tento rok majitelia turistických zariadení a stredísk doslova predbiehali v prezentovaní nových projektov. Podľa ich predstáv by sa v najbližších rokoch mali výrazne zmeniť Vysoké aj Nízke Tatry, Liptov alebo Domaša. Štrbské Pleso chce za 25 miliónov zmodernizovať 1. Tatranská akciová spoločnosť, v Tatranskej Lomnici zas plánuje Esin Group vybudovať nové korzo so službami a ubytovaním. Na Spišskej Magure už otvorili Chodník korunami stromov. V Jasnej začali stavať najväčší hotelový komplex v Tatrách Damian a ohlásený bol aj ďalší obrovský wellness hotel s pivovarom.

Lomnické korzoZdroj: Esin Group

Na Donovaloch pripravujú centrum s obchodmi, reštauráciami a lyžiarskou halou. V neďalekej Liptovskej Osade idú rozširovať komplex Gothal a pri Liptovskom Jáne zas relaxačné centrum Slnečné údolie. Domašu má zatraktívniť Centrum vodných športov, oddychu a športovej histórie. Na okraji Bratislavy má vzniknúť nové jazero s piesočnatými plážami a atrakciami. Úplne iné problémy riešili majitelia hotela Park Inn Danube v Starom Meste. Jeho nová podoba po zložení lešenia šokovala ľudí aj predstaviteľov samosprávy. Od povolenia pre zmenu fasády sa dištancovali pamiatkari aj stavebný úrad. Starosta vyhlásil, že rekonštrukciu neskolaudujú.

4. Pribudlo najviac kancelárií od krízy

Toľko nových štvorcových metrov kancelárií nepribudlo v hlavnom meste od roku 2009. Nové projekty otvárali výhradne v Starom Meste, najaktívnejším developerom bol J&T Real Estate. Pritom neobsadenosť naďalej klesala a blíži sa k šiestim percentám z čias vrcholu predkrízovému boomu. A vo výstavbe sú ďalšie, vrátane Nivy Tower, ktorá sa v čase dokončenia stane najvyššou budovou na Slovensku. Jej okolie, kde vzniká nové centrum Bratislavy, tento rok dostalo jasnejšie obrysy množstvom predstavených, najmä výškových budov.

Panorama Business IIZdroj: J&T Real Estate

Väčšia nová kancelárska budova pribudla aj v Košiciach, kde Penta Real Estate otvorila po šiestich rokoch druhú etapu komplexu BCT a hneď predstavila projekt tretej časti. Stavať sa začalo aj rozšírenie komplexu EcoPoint rakúsko-nemeckého developera Bischoff & Compagnons Property Networks a tretia fáza Business Centra Košice českej skupiny CTR. Väčšie nové administratívne priestory sa pripravujú aj v Žiline či Nitre.

5. Mlynica, Pradiareň a Spilka, nádej pre industriál

Roky sa v slovenských mestách staré továrne najmä búrali alebo nechali chátrať. Úspešnú obnovu a premenu na nový účel ukázali projekty v Košiciach, Žiline, Piešťanoch, Poprade či Humennom. Tento rok sa o industriálnej architektúre veľa hovorilo konečne aj v hlavnom meste. Developeri predstavili projekty premeny SpilkyPradiarne na administratívne objekty. V oboch prípadoch ide o jedinú pamiatkovo chránenú časť väčšieho areálu. Kým prestavba Steinu sa už začala, v Cvernovke sa ešte búra a čaká ju povoľovanie víťazného návrhu zo súťaže. Penta Real Estate očakávanú novú podobu Jurkovičovej teplárne v rámci komplexu Sky Park ešte nepredstavila.

Mlynica počas Urban MarketuZdroj: TREND Reality

Koncom roka spoločnosť Ise otvorila Mlynicu. V bývalej továrenskej hale vznikol eventový priestor, kancelárske a coworkingové priestory aj loftové byty. Stavebná a developerská firma vyše polstoročný objekt obnovila aj keď nebol pamiatkovo chránený. Premeny trochu iného rázu sa dočkala aj nevyužitá budova chemickej odbornej školy na Račianskej ulici, kam sa presunula komunita práve z Pradiarne. Za rok tu vybudovala kreatívne centrum s kultúrnym priestorom a predstavila projekt aj pre susedný bývalý internát.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.

Neprehliadnite

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)