Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rača chce obnoviť kultúrnu pamiatku Koloničova kúria

23.08.2019, 11:47 | TASR

Počas septembrového račianskeho vinobrania mestská časť sprístupní pre verejnosť areál Koloničovej kúrie, národnej kultúrnej pamiatky v bratislavskej Rači, otvorí mestská časť počas septembrového vinobrania verejnosti.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Rača

Samospráva tým chce začať dialóg s obyvateľmi Rače, aby získala ich názory a návrhy, ktoré plánuje zapracovať do pripravovaného projektu obnovy kúrie.

„Obnoviť Račiansku kúriu a vrátiť jej priestorom kultúrno-spoločenského ducha je jednou z priorít miestneho úradu. Chceme však občanov vyzvať k interaktívnemu dialógu a získať ich predstavu k tomuto naplneniu. Tešíme sa aj z toho, že nórski partneri prejavili záujem podieľať sa na rekonštrukcii," hovorí račianska vicestarostka Lenka Antalová Plavuchová.

Chystá sa obnova

Koloničova kúria bude návštevníkom sprístupnená v piatok a sobotu 13. a 14. septembra. V piatok popoludní sa budú môcť poprechádzať jej nádvorím a záhradou, chýbať nebude ani komentovaná prechádzka aj v interiéri budovy.

Neprehliadnite

Spolu s odborníkmi a zástupcami mestskej časti sa bude hovoriť aj o projekte obnovy tento národnej kultúrnej pamiatky.

Do spoluplánovania budúcnosti kúrie sa budú môcť zapojiť v sobotu doobeda aj mladšie ročníky. „Iniciatíva Tvory mesta aj im umožní hravým spôsobom sa vyjadriť k tomu, aká by mala byť budova a jej areál, aby tu radi trávili čas deti, mladí ľudia a rodiny,“ približuje mestská časť s tým, že na ich rekonštrukciu chce získať peniaze aj z Nórskeho finančného mechanizmu.

Budova z 15. storočia

Počas jesene plánuje samospráva aj workshop, kde priblíži koncepciu rekonštrukcie pred dokončením projektu.

Koloničova kúria pochádza z 15. storočia. „Je to rozsiahla stavba, ktorá zaberá celú severnú časť Námestia Andreja Hlinku. Jej majitelia sa veľmi často menili, dostávali ju spolu s pozemkami od kráľa za zásluhy a verné služby," píše mestská časť na svojej webovej stránke.

Kúria bola veľakrát prestavovaná a jej posledná podoba pochádza z druhej polovice 18. storočia.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Rača

Diskusia (0 reakcií)