Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Boom bratislavských satelitov: tisíce ľudí načierno. Kde ich pribudlo najviac?

Počet obyvateľov obcí a miest v okolí Bratislavy rastie a na tomto stave sa nič nezmení ani v najbližších rokoch. Východísk, ako zlepšiť situáciu, je mnoho

23.09.2018, 19:00 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 40

Pracovný deň, šesť hodín ráno. Kým väčšina slovenských miest a obcí sa ešte len prebúdza a ulice sú prázdne, sú aj výnimky. „V Dunajskej Lužnej v smere do Bratislavy stratíte v kolóne 20 minút,“ hlási dopravný servis v rádiu. Nie, nešlo o výnimočný stav či deň, keď dopravu na trase komplikovala dopravná nehoda alebo stavebné práce. Takéto hlásenie možno počuť takmer každý pracovný deň.

Zápcha v smere od satelitov do hlavného mesta je pritom len špičkou ľadovca a vari najviditeľnejším problémom, s ktorým sa musia obyvatelia týchto obcí a miest pravidelne boriť. Možností, ako zmeniť tento stav, je pritom viacero. Zatial sa však pre to veľa nerobí.

Dramatické nárasty počtu obyvateľov

Tzv. satelitné obce nie sú výmyslom či vynálezom, ktorý vznikol len okolo Bratislavy. Existujú v okolí každého väčšieho mesta a ich vznik je logický. Dokážu záujemcovi poskytnúť často väčšie a komfortnejšie bývanie ako v meste s pomerne výraznou zľavou.

Neprehliadnite

Príklady, ktoré ilustrujú cenové rozdiely, sa dajú nájsť pomerne ľahko. Napríklad projekt Green Village v Dunajskej Lužnej láka záujemcov na štvorizbový byt so záhradkou od sumy 126 900 eur. Kto by si chceli podobný byt kúpiť v Bratislave, zaplatil by aj dvakrát viac. Uvedený rozpočet by v hlavnom meste vystačil len na dvojizbovú verziu bývania v novostavbe.

Ak pri výbere nehnuteľnosti zohráva úlohu hlavne cena a lokalita nie je až taká dôležitá, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 40

Rubrika Extra reality