Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

„Slováci“ začali stavať najvyššiu budovu v Európskej únii

11.01.2017, 16:43 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Najvyššia stavba v Európskej únii bude mať aj slovenský rukopis. Pôvodom slovenská developerská skupina HB Reavis dnes oznámila, že vo Varšave začala stavať projekt Varso Place. V hlavnom meste Poľska tak má vyrásť veža s výškou 310 metrov.

  • Tlačiť
  • 7

O tom, že HB Reavis chce postaviť kancelársku vežu, ktorá bude patriť medzi najvyššie v Európe, informoval TREND Reality už koncom roka 2015. Kancelársky komplex má vyrásť  na rohu varšavských ulíc Chmielna a Jána Pavla II. oproti nákupnému centru Zlote Tarasy a centrálnej železničnej stanici.

Spoločnosť už získala všetky povolenia, aj preto dnes oznámila, že stavbu začína realizovať. „Sme hrdí na to, že naša vlajková loď vo Varšave spojí realitné skúsenosti HB Reavis a inovatívny dizajn svetoznámeho štúdia Foster + Partners v spolupráci s Hermanowicz Rewski Architects. Sme presvedčení, že Varso Place bude výnimočným cieľom, novým centrom pre miestny a medzinárodný biznis i trávenie voľného času v Poľsku,“ povedal pri tejto príležitosti CEO spoločnosti HB Reavis Pavel Trenka.

Komplex sa skladá z dvoch častí. Prvou je veža s výškou 230 metrov. Jej celková výška však po inštalovaní 80 metrovej antény vzrastie na 310 metrov, čím prekoná najvyššiu budovu v Európskej únii. Len pre doplnenie, tento primát aktuálne patrí londýnskemu vežiaku The Shard, ktorý má 306 metrov. Budova vo Varšave bude mať 53 podlaží.

Varso PlaceZdroj: HB Reavis

Druhú časť komplexu tvoria dve veže. Prvá bude mať 80 metrov (19 podlaží), druhá 90 metrov (21 podlaží). Celkovo poskytne komplex 140-tisíc štvorcových metrov prenajímateľnej plochy, z toho asi sedemtisíc pripadá na plochy pre obchod a služby. Súčasťou komplexu má byť aj verejná vyhliadka vo výške 230 metrov. Na 46. a 47. poschodí sú naplánované reštaurácie.

Výkopové práce sa už rozbehli. Projekt bude realizovaný v troch etapách a jeho otvorenie je naplánované na rok 2020. „Varso Place demonštruje našu snahu prinášať prvotriedne kancelárie, obchody a priestory pre trávenie voľného času v pulzujúcich svetových destináciách,“ povedal P. Trenka.

Neprehliadnite

Hlavnú budovu naprojektovalo známe štúdio Foster + Partners. „Veríme, že Varso Place bude mať nezastupiteľné miesto v panoráme Varšavy, ale čo je najdôležitejšie, nastaví nový smer revitalizácii tejto mestskej časti priamo v srdci mesta. Budova obsahuje vysokokvalitné a flexibilné kancelárske priestory, ale významným spôsobom prispieva aj k formovaniu verejných priestranstiev na prízemí a reštauráciami a barmi na vrchných poschodiach,“ hovorí vedúci ateliéru Foster + Partners Grant Brooker.

Menšie veže projektovalo poľské štúdio Hermanowicz Rewski Architects. „Sme hrdí na to, že sme prispeli k tomuto veľkolepému projektu, ktorý oživí túto časť Varšavy,“ konštatuje partner a vlastník Hermanowicz Rewski Architects  Stanislaw Rewski.

HB Reavis získal pozemok v roku 2011 od poľských železníc PKP, v súťaži ponúkol 171 miliónov zlotých (40 miliónov eur). Podľa pôvodného  územného plánu tu mohol stavať 143-metrovú budovu, radnica však chcela aj touto stavbou nastaviť nové smerovanie Varšavy a lokalitu vybrala ako vhodnú pre výstavbu „mrakodrapov“. 

  • Tlačiť
  • 7

Tagy HB Reavis, mrakodrap