Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenské študentky zažiarili. Česko postaví podľa ich návrhu ambasádu

14.10.2019, 11:02 | vp | © 2019 News and Media Holding

V medzinárodnej súťaži o návrh novej budovy ambasády Českej republiky v Etiópii zvíťazili dve slovenské študentky. Na jednej z najfrekventovanejších ulíc hlavného meste Addis Abeba bude prvá stavba so slovenským podpisom. Za projekt dostali netradičnú cenu.

  • Tlačiť
  • 1

Kristína Boháčová a Jana Hájková sú študentky šiesteho ročníka na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

V medzinárodnej súťaži zvíťazili v kategórii Navrhni reálny projekt – Návrh ambasády Českej republiky v Addis Abebe v Etiópii.

Nový areál českého veľvyslanectva by mal byť dokončený v roku 2025 a cena jeho výstavby je vyčíslená na 225 miliónov českých korún, čo je približne 8,7 milióna eur.

Udržateľná výstavba

Nový areál nahradí pôvodnú stavbu z roku 1966, ktorá sa už kvôli zlému stavu nedá zachrániť. Pozemok bol nadobudnutý v 70. rokoch ešte za Československa, po rozdelení krajín zostal Českej republike. 

Do finále súťažnej kategórie o realizáciu ambasády postúpilo z celkom zaslaných 281 projektov z celého sveta 25 najlepších prác.

Neprehliadnite

„Návrh Jany Hájkovej a Kristíny Boháčovej zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave nás zaujal zaujímavým skĺbením všetkých požadovaných funkcií budúceho veľvyslanectva Českej republiky,“ vysvetlil riaditeľ odboru správy majetku Petr Kyslík z českého Ministerstva zahraničných vecí.

Video zo slávnostného odovzdávania cien Inspireli Awards (v 55. minúte Slovenky preberajú cenu): 

Projekt bude postavený ako trvalo udržateľný, keďže využíva prevažne lokálne stavebné materiály z pálenej tehly, čim zrejme mladé architektky tiež zaujali odbornú porotu.

V obytných budovách sa navyše budú nachádzať aj 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Addis Abebe, Česká ambasáda, Fakulta architektúry, Inspireli Awards, Jana Hájková, Kristína Boháčová, Lego, mladé talenty, Slovenská technická univerzita, Štefan Polakovič, STU, výhra