Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Smernica o rodinných domoch vyvolala v Česku stavebný boom

14.08.2019, 12:46 | TASR

Európska smernica o energetickej náročnosti budov spustila v Česku silnú výstavbu rodinných domov. Od januára totiž budú stáť podstatne viac. Smernica vyžaduje, aby nové domy mali od januára 2020 až o pätinu nižšiu spotrebu energie než teraz.

  • Tlačiť
  • 0

To sa bude dať dosiahnuť napríklad silnejšou vrstvou zateplenia, progresívnou technológiou a novými materiálmi. To všetko bude vyžadovať dodatočné náklady. Informoval o tom portál spravodajského kanálu ČT24.cz.

Záujem o výstavbu rodinných domov v Česku v prvom polroku tohto roku výrazne vzrástol. Začalo sa ich stavať takmer 10-tisíc.

Pred dvoma rokmi sa ich rozostavalo o tisíc menej. Naposledy sa ich toľko ako v tomto roku stavalo pred 11 rokmi.

Pokiaľ sa chce niekto vyhnúť prísnejším kritériám, musí získať stavebné povolenie do konca tohto roka.

V súčasnosti stúpa záujem o iné stavebné materiály, než je drevo. Stavebníci chcú najmä také, ktoré zaručia práve energetické úspory. Výrazne sa zvyšuje záujem o predaj plneného muriva.

V médiách sa v súvislosti s novou smernicou objavili úvahy expertov, že rodinné domy zdražia o 5 až 10 percent, teda o státisíce korún.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy , rodinné domy, výstavba

Diskusia (0 reakcií)