Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Snežienku na Železnej studničke navrhujú zbúrať, skelet ohrozuje lanovku

20.03.2017, 14:00 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Bývalá reštaurácia Snežienka na Železnej studničke chátra a reálne hrozí, že skelet ohrozí aj susediacu budovu lanovky. Aj preto začala Mestská časť Bratislava – Nové Mesto rokovať o jej budúcej podobe. Ako najreálnejší sa ukazuje variant, keď skelet zbúrajú.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

O budúcnosti chátrajúcej budovy sa začalo hovoriť po novom roku, keď starosta bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý vyzval ľudí na sociálnej sieti, aby sa vyjadrili k budúcej podobe Snežienky. „Koncom minulého roka prišiel EKO-podnik, ktorý je správcom Snežienky, ale predovšetkým lanovky s tým, že stav Snežienky je taký zlý, že treba okamžite konať. Ponúkol dve možnosti. Buď Snežienku zbúrame za pre mňa hrozivú cenu 180-tisíc eur, alebo skelet zakonzervujeme, čo by vyšlo na  trištvrte milióna,“ hovorí pre TREND reality R. Kusý.

Z jeho pohľadu bola reálna len jedna možnosť. „Konzervovať skelet za takúto sumu bolo pre mňa nepriateľné. A bolo mi jedno, kto na to čo povie. Prišiel som teda s návrhom, aby sme stavbu zbúrali. Hneď sa okolo tohto návrhu začali debaty s tým, že tá zrúcanina má historickú hodnotu a treba ju chrániť,“ vysvetľuje starosta, ktorý navrhol súťaž s tým, že na mieste nemôže vyrásť nič väčšie a mohutnejšie ako pôvodná reštaurácia.

Neprehliadnite

Možnosť vyhlásiť obchodno-verejnú súťaž na prenájom reštaurácie však na februárovom zastupiteľstve poslanci zamietli. Namiesto toho poverili starostu, aby nechal vypracovať návrh oddelenia Snežienky od budovy priľahlej lanovky. Zároveň vznikla komisia, ktorá má rozhodnúť o budúcnosti celého projektu.

„Podľa mňa sú len dve možnosti – zbúrať, alebo zbúrať. Prvá počíta s tým, že na mieste zostanú dve - tri lavičky, prípadne altánok. Druhá možnosť je zbúrať a urobiť prízemnú budovu, ktorá nezaťaží prírodu,“ hovorí starosta a jedným dychom dodáva, že výsledné riešenie prinesie komisia. „Ak bude silná potreba Snežienku zachovať a rekonštruovať, budem to rešpektovať. Uvidíme s čím príde poslanecká komisia. Čo vylučujem je zväčšovanie objemu a vracanie sa k vízii, ktorú mala táto mestská časť pred desiatimi rokmi, keď pripravovali na Snežienke päťpodlažný hotel,“ konštatuje R. Kusý.

Reštaurácia Snežienka na Železnej studničkeZdroj: FB Zachráňme Snežienku

Aj keď je stav Snežienky alarmujúci, objavili sa aj iniciatívy, ktoré volajú po jej zachovaní. Miestny poslanec Libor Gašpierik, ktorý vedie občiansku iniciatívu Zachráňme Snežienku, poukazuje na to, že stavba by sa nemala búrať a mala by slúžiť pôvodnej funkcii. „V tomto prípade by sa malo postupovať tak, ako tomu bolo napríklad pri podchode na Trnavskom mýte, kde investor dostal stavbu na dlhšie časové obdobie a za svoje náklady ju aj zrekonštruoval,“ porovnáva L. Gašpierik.

Samotný starosta pripúšťa, že o stavbu už prejavili záujem aj investori. „Šéf EKO-podniku doviedol nejakého pána, ktorý sa o to zaujímal. Pýtal som sa ho na to, či objekt videl. Vravel, že áno. Navrhol koncept agroturistiky, keď počíta s domácimi zvieratami ako atrakciou. Nič veľké, niečo maličké,“ hovorí R. Kusý a dodáva, že išlo iba o informačné stretnutie.

Reštaurácia Snežienka na Železnej studničkeZdroj: FB Zachráňme Snežienku

O osude Snežienky sa rozhodne ešte v tomto kalendárnom roku. Budova bývalej reštaurácie roky chátra. Oživiť sa ju pred vyše 10 rokmi snažila aj spoločnosť Snowdrop, ktorá na jej mieste chcela v roku 2006 postaviť hotel. Kým vtedajší starosta mestskej časti Nové Mesto Richard Frimmel projekt podporoval, jeho nástupca mu vystavil stopku.

Aj preto vznikol v roku 2013 nový návrh, ktorý počítal s tým, že na úžitkovej ploche 672 štvorcových metrov vznikne reštaurácia s vyhliadkovou terasou. Investícia s rozpočtom 1,5 milióna eur však nakoniec nebola zrealizovaná a nájomca od prenájmu budovy odstúpil.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy korupcia, Robert Fico

Realitná inzercia

Ponuka bytov v projekte Tri Veže

Ponuka bytov v projekte Tri Veže HERRYS ponúka na predaj byty v rezidenčnom projekte Tri Veže. Pohodlné bývanie v centre diania - fitness, 24 h recepcia. Pozrite si našu ponuku bytov.

Nobelova - obchodné priestory

Nobelova - obchodné priestory HERRYS ponúka na predaj obchodné priestory v projekte Nobelova. Rozbehnite svoje podnikanie na skvelom mieste - ceny od 43 236 EUR bez DPH.

City Park Ružinov

City Park Ružinov BOND Reality ponúkajú exkluzívne na predaj byty v projekte City Park Ružinov. Na kúpu vám stačí 10% z ceny bytu. Bezkonkurenčné ceny a občianska vybavenosť.

POSLEDNÉ BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY! -KRAMÁRE

POSLEDNÉ BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY! -KRAMÁRE Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v luktatívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy • Ružová ulica - Senec • 3-izbový byt s vlastným kúrením • podlahová plocha bytu 64 m2 + terasa 10 m2 • tichá novovybudovaná lokalita

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Pridať inzerát