Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Snežienku na Železnej studničke navrhujú zbúrať, skelet ohrozuje lanovku

20.03.2017, 14:00 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Bývalá reštaurácia Snežienka na Železnej studničke chátra a reálne hrozí, že skelet ohrozí aj susediacu budovu lanovky. Aj preto začala Mestská časť Bratislava – Nové Mesto rokovať o jej budúcej podobe. Ako najreálnejší sa ukazuje variant, keď skelet zbúrajú.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

O budúcnosti chátrajúcej budovy sa začalo hovoriť po novom roku, keď starosta bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý vyzval ľudí na sociálnej sieti, aby sa vyjadrili k budúcej podobe Snežienky. „Koncom minulého roka prišiel EKO-podnik, ktorý je správcom Snežienky, ale predovšetkým lanovky s tým, že stav Snežienky je taký zlý, že treba okamžite konať. Ponúkol dve možnosti. Buď Snežienku zbúrame za pre mňa hrozivú cenu 180-tisíc eur, alebo skelet zakonzervujeme, čo by vyšlo na  trištvrte milióna,“ hovorí pre TREND reality R. Kusý.

Z jeho pohľadu bola reálna len jedna možnosť. „Konzervovať skelet za takúto sumu bolo pre mňa nepriateľné. A bolo mi jedno, kto na to čo povie. Prišiel som teda s návrhom, aby sme stavbu zbúrali. Hneď sa okolo tohto návrhu začali debaty s tým, že tá zrúcanina má historickú hodnotu a treba ju chrániť,“ vysvetľuje starosta, ktorý navrhol súťaž s tým, že na mieste nemôže vyrásť nič väčšie a mohutnejšie ako pôvodná reštaurácia.

Neprehliadnite

Možnosť vyhlásiť obchodno-verejnú súťaž na prenájom reštaurácie však na februárovom zastupiteľstve poslanci zamietli. Namiesto toho poverili starostu, aby nechal vypracovať návrh oddelenia Snežienky od budovy priľahlej lanovky. Zároveň vznikla komisia, ktorá má rozhodnúť o budúcnosti celého projektu.

„Podľa mňa sú len dve možnosti – zbúrať, alebo zbúrať. Prvá počíta s tým, že na mieste zostanú dve - tri lavičky, prípadne altánok. Druhá možnosť je zbúrať a urobiť prízemnú budovu, ktorá nezaťaží prírodu,“ hovorí starosta a jedným dychom dodáva, že výsledné riešenie prinesie komisia. „Ak bude silná potreba Snežienku zachovať a rekonštruovať, budem to rešpektovať. Uvidíme s čím príde poslanecká komisia. Čo vylučujem je zväčšovanie objemu a vracanie sa k vízii, ktorú mala táto mestská časť pred desiatimi rokmi, keď pripravovali na Snežienke päťpodlažný hotel,“ konštatuje R. Kusý.

Reštaurácia Snežienka na Železnej studničkeZdroj: FB Zachráňme Snežienku

Aj keď je stav Snežienky alarmujúci, objavili sa aj iniciatívy, ktoré volajú po jej zachovaní. Miestny poslanec Libor Gašpierik, ktorý vedie občiansku iniciatívu Zachráňme Snežienku, poukazuje na to, že stavba by sa nemala búrať a mala by slúžiť pôvodnej funkcii. „V tomto prípade by sa malo postupovať tak, ako tomu bolo napríklad pri podchode na Trnavskom mýte, kde investor dostal stavbu na dlhšie časové obdobie a za svoje náklady ju aj zrekonštruoval,“ porovnáva L. Gašpierik.

Samotný starosta pripúšťa, že o stavbu už prejavili záujem aj investori. „Šéf EKO-podniku doviedol nejakého pána, ktorý sa o to zaujímal. Pýtal som sa ho na to, či objekt videl. Vravel, že áno. Navrhol koncept agroturistiky, keď počíta s domácimi zvieratami ako atrakciou. Nič veľké, niečo maličké,“ hovorí R. Kusý a dodáva, že išlo iba o informačné stretnutie.

Reštaurácia Snežienka na Železnej studničkeZdroj: FB Zachráňme Snežienku

O osude Snežienky sa rozhodne ešte v tomto kalendárnom roku. Budova bývalej reštaurácie roky chátra. Oživiť sa ju pred vyše 10 rokmi snažila aj spoločnosť Snowdrop, ktorá na jej mieste chcela v roku 2006 postaviť hotel. Kým vtedajší starosta mestskej časti Nové Mesto Richard Frimmel projekt podporoval, jeho nástupca mu vystavil stopku.

Aj preto vznikol v roku 2013 nový návrh, ktorý počítal s tým, že na úžitkovej ploche 672 štvorcových metrov vznikne reštaurácia s vyhliadkovou terasou. Investícia s rozpočtom 1,5 milióna eur však nakoniec nebola zrealizovaná a nájomca od prenájmu budovy odstúpil.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy korupcia, Robert Fico

Realitná inzercia

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves Štartovacie byty alebo vynikajúca investičná príležitosť. Byty Bystrická v Devínskej Novej Vsi od 85 758 EUR so štandardom v cene. Pozrite si ponuku bytov.

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 1i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy • Ružová ulica - Senec • 3-izbový byt s vlastným kúrením • podlahová plocha bytu 64 m2 + terasa 10 m2 • tichá novovybudovaná lokalita

Pridať inzerát