Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spomalenie ekonomiky môže zasiahnuť kancelárie

16.04.2008, 15:47 | Martin Rojko | © 2008 News and Media Holding

Ak sa dotkne nájomcov z finančníctva, obsadenosť klesne.

  • Tlačiť
  • 0

Spomalenie rastu svetovej ekonomiky v dôsledku krízy na hypotekárnych trhoch by sa odrazilo aj na trhu s kanceláriami. Pre niektoré projekty to môže znamenať pozastavenie, bude sa zvyšovať tlak na existujúce priestory a náklady na ich prenájom.

Problémom môže byť hlavne znížený dopyt zo strany bánk a ďalších finančných inštitúcií. Priamo zasiahnuté sú USA a Veľká Británia, v bezpečí by podľa spoločnosti DTZ neostali ani trhy v strednej a východnej Európe.

0804/MM_P3000849_text.jpg

„Amerika dostala samozrejme priamy zásah. V Európe bol ako najvýznamnejšie finančné centrum zasiahnutý ako prvý Londýn,“ cituje agentúra ČTK (prebrané portálom Stavebne-forum.sk) riaditeľa pražskej pobočky Jaromíra Smetanu. „Mestá ako Praha boli zasiahnuté menej, ale pre medzinárodný kapitál neexistujú žiadne hranice, neexistuje žiadne ´bezpečné nebo´,“ dodáva.

V prípade, že by bolo zasiahnuté množstvo hlavných nájomcov (najmä z oblasti finančných služieb), ktorí by transakcie nechali tak, obsadenosť by sa znížila a to by malo za následok znižovanie nájomného,“ približuje možné dopady J. Smetana.

Výstrahou môže byť práve Londýn, ktorý už pred vypuknutím úverovej krízy čelil nadbytočnej ponuke kancelárskych projektov. Výstavba mnohých pritom ešte stále prebieha. Lehman Brothers odhaduje, že zhruba pol milióna metrov štvorcových novej prenajímateľnej výmery, ktorá zatiaľ nie je predprenajatá, má prísť na trh londýnskeho City v nasledujúcich dvoch rokoch. To sa rovná približne jedenástim novým vežiakom.

Ďalšou hrozbou je znižovanie pracovných miest najmä v sektore finančných služieb. Centre for Economic and Business Research odhaduje, že v najbližšom kvartáli príde o zamestnanie zhruba desaťtisíc ľudí. To zodpovedá približne trom kancelárskym budovám, ktoré sa vyprázdnia. Len o niečo menej pesimistická nálada panuje v štvrti West End, kde je nedostatočná ponuka nových priestorov.

Ilustračné foto - Martin Miklánek

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)