Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spor mesta a developera: Trenčín bude musieť platiť milióny eur

14.08.2018, 14:12 | TASR | ds

Spor mesta Trenčín a spoločnosti Tatra Real Trade v kauze jamy po plánovanej obchodnej galérii pri Posádkovom dome v Trenčíne sa nekončí. Mesto Trenčín bude musieť podľa primátora Richarda Rybníčka na základe bezprecedentného rozhodnutia dvoch sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR zaplatiť spoločnosti Tatra Real Trade možno až milióny eur. (doplnené o vyjadrenie Ústavného súdu SR)

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

Trenčín

„Mesto Trenčín na okresnom i krajskom súde vyhralo neodvolateľne spor so spoločnosťou Tatra Real Trade a následne bez toho, aby mesto bolo prizvané na rokovanie a dodanie dokumentov, dvaja sudcovia ÚS – konkrétne Milan Lalík a Marianna Mochnáčová v priebehu piatich mesiacov rozhodli, že súdy rozhodli zle. Doslova tieto všeobecné súdy ponížili a nakázali im, ako majú rozhodnúť. Rozhodli, že občania Trenčína budú musieť spoločnosti Tatra Real Trade platiť nehorázne peniaze,“ opisuje R. Rybníček.

Mesto už zaplatilo státisíce

Mesto muselo doteraz zaplatiť 230-tisíc eur, v pondelok (13.8.) na základe príkazu Okresného súdu Trenčín zaplatilo ďalších 135-tisíc eur a zároveň budú súdy rozhodovať o náhrade škody, ktorú odhadujú zatiaľ na 1,6 milióna eur plus úroky z omeškania.

Primátor dodáva, že suma sa môže vyšplhať až do miliónov eur, čo môže ohroziť mesto. Dvaja sudcovia ÚS podľa neho prekročili svoje kompetencie, vmiešali sa do rozhodnutia všeobecných súdov a zrušili ich pôvodné rozhodnutia. Jeden z členov senátu sa od rozhodnutia kolegov písomne dištancoval.

Neprehliadnite

„V podobných prípadoch ÚS býva zväčša zdržanlivý či sebaobmedzujúci, ak celkový výsledok nie je extrémne protiprávny, alebo nespravodlivý. A o takýto prípad podľa môjho názoru ide aj v tejto veci. Ústavnému súdu nesvedčí pozícia, keď bez toho, aby na ústnom pojednávaní zopakoval, vykonal alebo doplnil dokazovanie a kabinetným spôsobom, od stola prehodnotil skutkový stav zistený všeobecnými súdmi," cituje R. Rybníček písomné vyjadrenie ústavného sudcu Petra Brňáka.

Primátor kritizuje Ústavný súd

Podľa R. Rybníčka senát v rovnakom zložení o rok neskôr v inej podobnej kauze vydal stanovisko, podľa ktorého ÚS SR zdôraznil, že mu neprislúcha hodnotiť vykonané dôkazy. ÚS podľa neho konštatoval, že takýto postup by bol nielen v príkrom rozpore s úlohami ÚS, ale popieral by aj základné zásady ústnosti a bezprostrednosti občianskeho súdneho konania.

„Jeden senát ÚS úplne bezbreho porušil to, čo o rok neskôr nemôže dokazovať,“ zdôrazňuje primátor s tým, že ak mesto bude musieť vysoké sumy zaplatiť, bude ich samospráva požadovať od štátu vrátiť. „Ak budeme musieť platiť, tak každý rok budeme musieť do rezervného fondu odložiť od pol milióna do milióna eur,“ dodáva primátor.

Ako informuje hovorkyňa Ústavného súdu SR Martina Ferencová, prípad bol ešte v decembri 2014 elektronicky pridelený sudcovi - spravodajcovi Petrovi Brňákovi a Ústavný súd zložený z predsedníčky Marianny Mochnáčovej a sudcov Petra Brňáka a Milana Ľalíka rozhodol na neverejnom zasadnutí 26. augusta 2015, teda deväť mesiacov odo dňa podania.

„V súvislosti s vyjadreniami (Richarda Rybníčka, pozn. TREND) je vhodné pripomenúť, že rozhodnutia Ústavného súdu SR sú v zmysle Ústavy Slovenskej republiky a zákona o organizácii ÚS, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov právoplatné, účinné, vykonateľné a záväzné pre všetkých účastníkov konania pred Ústavným súdom,“ dopĺňa M. Ferencová.

Projekt za sto miliónov korún

Spoločnosť Tatra Real Trade kúpila v roku 2006 od mesta sedemárový pozemok pri Posádkovom klube (bývalá ODA) za sedem miliónov slovenských korún. Plánovala tu postaviť podzemnú garáž pre 142 áut. Neskôr zámer rozšírila o dvojpodlažnú obchodnú galériu Extrovertum s prenajímateľnou plochou 1 250 štvorcových metrov.

extrovertum1.jpg

extrovertum2.jpg

Projekt za sto miliónov korún získal od mesta pod vedením bývalého primátora Branislava Cellera stavebné povolenie v roku 2007, výstavba sa začala v novembri toho istého roku. Spor mesta so spoločnosťou sa začal v roku 2009. Počas výstavby sa našli zvyšky vonkajšieho mestského opevnenia Trenčína zo 17. storočia. Nález sa stal na základe rozhodnutia ministerstva kultúry národnou kultúrnou pamiatkou.

Tatra Real Trade požadovalo po zrušení stavebného povolania od mesta vrátiť preddavok za pozemok a rovnako náhradu za zmarenú investíciu. Krajský súd v roku 2014 zamietol žiadosť Tatra Real Trade o úhradu takmer 1,7 milióna eur za zmarenú investíciu. Už v roku 2012 mesto jamu pri Posádkovom klube zasypalo.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Trenčín