Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Starosta Ružinova priznal: V prípade „Hirošima“ som sa mýlil

19.05.2017 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Hirošima, jazva či rakovina Ružinova. Tak označujú rozostavaný skelet plánovaného obchodného centra Yosaria Plaza Ružinovčania. Stavba, ktorú nevedia dokončiť už vyše 10 rokov, sa stala témou predvolebného boja v roku 2014. Vtedajší starosta mestskej časti Ružinov Dušan Pekár dokonca voličom oznamoval, že problém s opachou vyriešil.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Písal sa rok 2014 a aj v Ružinove vrcholila predvolebná kampaň. Starosta mestskej časti D. Pekár si trúfol urobiť verejný odpočet svojej práce. „Viem o svojich úspechoch. Viem o svojich neúspechoch. Viem, čo treba spraviť,“ hlásil z volebných letákov a medzi vyriešené problémy zaradil aj osud rozostavaného obchodného centra Yosaria Plaza.

Bilbord Dušana Pekára

Bolo to veľké prekvapenie, keďže o výraznejšom posune neboli dovtedy žiadne nové informácie. D. Pekár obhájil svoj post a v nasledujúcich mesiacoch bolo okolo projektu ticho. Nové informácie sa objavili až na začiatku marca 2016. Zhodou okolností opäť pred voľbami, v ktorých kandidoval aj starosta mestskej časti. D. Pekár bojoval o miesto poslanca NR SR na kandidátke KDH.

„Navštívil ma nový investor, neskôr aj pán Ivan Líška (šéf firmy, ktorá projekt pripravila, pozn. red.). Obe strany ma informovali o prebiehajúcich rokovaniach a možnostiach nového riešenia tejto lokality, najmä v súvislosti s verejnými priestormi Papánkovho námestia a zeleňou,“  hovoril pre TREND Reality D. Pekár a poskytol aj vizualizácie jednej zo štúdií.

Aj po týchto voľbách nasledovali mesiace ticha. TREND Reality koncom minulého roka zisťovali aktuálny stav. Mestská časť situáciu nechcela komentovať. „Koncept projektu je pripravený, s jeho realizáciou sa môže začať až po vyriešení súdnych sporov, ktoré trvajú vyše päť rokov,“ hovoril vtedy I. Líška.

Neprehliadnite

Po roku sa k celej kauze vyjadril aj samotný starosta. Mestská časť zorganizovala verejnú diskusiu, kde jednou z dvoch hlavných tém bola aj otázka budúcnosti ruiny na Tomáškovej ulici. „Priznám sa k jednej veľkej chybe, ktorú som urobil kedysi pred dvoma-troma rokmi. Ale kto robí, robí chyby,“ uviedol na margo svojej predvolebnej kampane z roku 2014 D. Pekár.

„Chybou bolo to, že som mal rokovanie s investormi. Mal som informácie o tom, že sú takmer pred podpisom dohody. Možno som bol naivný v tom, že rokovania budú rýchle a niečo sa s týmto územím urobí,“ vysvetľoval starosta.

D. Pekár dnes priznáva, že v prípade celého projektu ide o beh na dlhé trate. „Bežia exekučné konania. Kde nám Yosaria Plaza dlhuje niečo vyše 200-tisíc eur. Nebudem tu hovoriť o ďalších drobných pokutách zo životného prostredia či stavebného úradu,“ hovorí.

Yosaria PlazaZdroj: TREND Reality

Už teraz je však jasné, že sa pôvodné plány nebudú realizovať. Nakoniec, pred časom to pre TREND Reality potvrdil aj I. Líška. „Projekt prešiel zásadnými zmenami, k shoppingu pribudlo 200 bytov, budova s kanceláriami a kultúrou. Samozrejme, nebude chýbať veľké podzemné parkovisko,“ naznačil I. Líška.

Projekt by mal prejsť celým schvaľovacím konaním odznova. „Ak raz príde podpis zmluvy a nový investor, tak bude nový projekt predstavený Ružinovčanom a budeme o ňom diskutovať,“ uzatvára D. Pekár. Kedy sa projekt pohne, je nateraz otázne. Záujem o lukratívne pozemky je, všetko závisí od vyriešenia súdnych sporov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3