Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Starú fabriku na cukrovinky chcú ovládnuť umelci. Inšpiráciou je Cvernovka

13.08.2019, 14:58 | Vladimíra Púpavová | © 2019 News and Media Holding

Bývalú piešťanskú fabriku ovládnu umelci. So zámerom prišla iniciatíva Arta, ktorá plánuje v priestoroch vybudovať piešťanskú „Cvernovku“, kde vzniknú okrem umeleckých ateliérov aj zdieľané priestory na prácu, miesto pre kultúrny program a stretávanie. Prví nájomníci by sa mohli nasťahovať do komplexu koncom roka 2020.

  • Tlačiť
  • 1

Areál v centre Piešťan medzi Kollárovou a Teplickou ulicou je už jednu dekádu opustený. Naposledy tu sídlila Stredná odborná škola technická.

Omnoho známejšia bola fabrika Figaro, ktorá tu sídlila od roku 1948, keď sa priestory znárodnili. Ešte pred Figarom patrili priestory inej spoločnosti – Arta, známa aj ako Považská továreň na čokoládu a cukrovinky, na tomto mieste fungovala v medzivojnovom období.

Umelci aj obchodníci

Podľa Arty sa vola iniciatíva, v ktorej sa združili miestni kreatívci. Ich pilotným projektom je premena nevyužívaného areálu v Piešťanoch, ktorý plánujú transformovať na kultúrno-kreatívne centrum.

„O Arte takmer nikto nevedel. Každý pozná budovu ako bývalé Figaro. Starší obyvatelia sa však pamätajú aj na samotnú Artu. Pre mladšie ročníky je to nová informácia, o ktorej sme netušili ani my. Dozvedeli sme sa o nej až pri pátraní po historických informáciách. Aj preto sme sa rozhodli názov Arta používať,“ hovorí Dominika Rusnáková z iniciatívy.

Súčasný stav budovy. Zdroj: ARTA

Komplex nevyužívaných župných budov sa nachádza v ochrannom pásme centrálnej mestskej zóny. V areáli je viacero objektov a v súčasnosti je jedným z najväčších nevyužívaných priestorov v centre.

„Poslaním centra bude vytvorenie priestoru pre prirodzené prepájanie inovatívnych myšlienok, umenia, podpora kreatívneho priemyslu, lokálnych producentov, vzdelávania a podpory občianskej spoločnosti,“ píše sa v zámere projektu.

Cvernovka ako inšpirácia

Priestory majú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy coworking, fabrika, Piešťany, rekonštrukcia