Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Storočný tatranský skvost chátra, majiteľ ho predáva za milión eur

02.08.2017, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

V čase, keď si Slovenská republika pripomínala prvé výročie samostatnosti, Hotel Európa v Novom Smokovci oslavoval storočnicu. Stavba sa za 123 rokov svojej existencie stala kultovou a nájdete ju na mnohých pohľadniciach. Jej osud je však v posledných rokoch smutný. Budova bývalého hotela pustne a je na predaj. Práve na jej osud sa pozeráme v piatej časti seriálu Tatranské realitné boľačky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Píše sa rok 1891 a Nový Smokovec zažíva zlaté obdobie. Liečebné metódy lekára a zakladateľa osady Mikuláša Szontágha sa ukazujú ako prelomové a do jeho liečebných domov prúdi čoraz viac pacientov. Aj to ho posmeľuje k tomu, aby v rámci kúpeľnej promenády vybudoval aj hotel.

Vo švajčiarskom štýle

V uvedenom roku tak začínajú stavebné práce na hoteli Európa. O jeho architektonické stvárnenie sa postaral Anton Müller. Architekt, ktorý sa narodil na Morave, mal s projektovaním horských stavieb skúsenosti. Istý čas pôsobil v Korutánsku, od roku 1872 na Spiši, kde sa podpísal pod desiatky stavieb.

Hotel Európa na dobovej pohľadnici.Zdroj: Wikimedia

S jeho prácou mal M. Szontágh skúsenosti. Architekt, ktorý sa neskôr venoval aj staviteľstvu, mu postavil napríklad Sanatórium Branisko. Aj v prípade nového hotela využil A. Müller švajčiarsky štýl. Na okraji kolonády postavil štvorpodlažnú budovu s rezbárskou výzdobou.

Hotel, ktorý niesol meno Európa, slávnostne otvorili v roku 1894. V budove bolo okrem 60 izieb situované aj riaditeľstvo kúpeľov, ordinácia doktora M. Szontágha, jeho chemické laboratórium či poštový a telegrafný úrad.

Hotel Európa na dobovej pohľadnici.Zdroj: Wikimedia

Hotel sa premenil na vstupnú bránu do kúpeľov a túto pozíciu si udržiaval desaťročia. „Hotel však postupom rokov prestal vyhovovať požiadavkám návštevníkov,“ hovorí pre TREND Reality bývalý riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý. Ako jeden z mnohých nedostatkov uvádza absenciu sociálnych zariadení na izbách. „Toalety boli spoločné len na chodbe,“ približuje P. Chudý.

Neprehliadnite

Bez investícií

Keďže výraznejšie investície sa hotelu vyhýbali, majitelia len znižovali zaradenie ubytovacieho zariadenia. Keď už nelákala na ubytovanie ani nižšia cena a zariadenie malo žalostne malú obsadenosť, Európu zavreli.

Stavba, ktorá bola v roku 1963 zaradená medzi kultúrne pamiatky, je tak roky zatvorená. „Menili sa v nej majitelia, vždy však narazili na priestorový problém,“ hovorí P. Chudý. Ako príklad uvádza zámer, ktorý chcel pri hoteli postaviť parkovací dom s apartmánmi a vyriešiť tak problém s parkovaním. „Majiteľ sa obrátil s požiadavkou na odkúpenie pozemkov, tento plán mu však poslanci odmietli schváliť. Problémom bolo to, že okolo hotela by prístavbou nebolo dostatok zelene. “ vysvetľuje P. Chudý.

Hotel Európa v Novom Smokovci.Zdroj: TREND Reality

Majiteľom budovy je podľa katastra spoločnosť Hotel Alfa, ktorá patrí do portfólia podnikateľa Slavka Mitraša. Je to ten istý podnikateľ, ktorý pred pár týždňami kúpil neďalekú budovu bývalého Odborného liečebného ústavu respiračných chorôb. „Projekt má stavebné povolenie, rozhodol som sa však venovať obnove Penzáku. Aj preto je Európa na predaj,“ vysvetľuje pre TREND Reality S. Mitraš. 

Ďalší osud stavby je nateraz otázny. Hotel ponúka aktuálny majiteľ cez realitné kancelárie na predaj. Za 123-ročnú kultúrnu pamiatku pýta 890-tisíc eur. „Kúpou hotela v Novom Smokovci získate nielen romantickú budovu z čias rakúsko-uhorskej monarchie, lokalizovanú v srdci najmenších veľhôr sveta, ale aj kus histórie, čo je trvalá hodnota, ktorú je len ťažko vyčísliť peniazmi,“ píše sa v inzeráte.

Hotel Európa v Novom Smokovci.Zdroj: Google Street View

Lákadlom má byť aj to, že na jeho rekonštrukciu existuje vypracovaný projekt. „Vlastník nehnuteľnosti si dal vypracovať stavebný projekt na 16 samostatných luxusných apartmánov s možnosťou parkovania buď na otvorenom parkovisku, alebo v parkovacom dome s obytnou apartmánovou nadstavbou,“ píše v inzeráte majiteľ. Hotel čaká na nového majiteľa už mesiace, je otázne či a kedy ho vôbec nájde.

Tatranské realitné boľačky

V priebehu letných prázdnin TREND Reality každý týždeň prinesie príbeh jednej tatranskej stavby, ktorá má svoje najlepšie časy za sebou a márne čaká na reštart. Ak máte nejaké fotografie dnes zatvorených budov v Tatrách, prípadne sa chcete o svoje skúsenosti či zážitky z nich podeliť, kontaktujte nás na e-mailovej adrese tomas.vasuta@newsandmedia.sk. 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy Hotel Európa, Nový Smokovec, Tatranské realitné boľačky

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 992 m2 a 218 240 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves Štartovacie byty alebo vynikajúca investičná príležitosť. Byty Bystrická v Devínskej Novej Vsi od 85 758 EUR so štandardom v cene. Pozrite si ponuku bytov.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE - ZÁHORSKÁ BYSTRICA

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE  - ZÁHORSKÁ BYSTRICA Vyberte si bývanie v nádhernom byte s vlastnou predzáhradkou, v byte s balkónom a lodžiou, či byte na najvyššom poschodí s veľkou terasou v príjemnej lokalite.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pridať inzerát