Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štúdia ukázala, ako by mohlo vyzerať nové centrum Petržalky

17.01.2018, 05:06 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

Že územie okolo pripravovanej električkovej trate v Petržalke čakajú zmeny, je známe už niekoľko rokov. K už zverejneným štúdiám sa po novom pridala ďalšia. Spoločnosť Petržalka City si nechala vypracovať urbanisticko-architektonickú štúdiu, ktorá rieši možnú podobu územia okolo Chorvátskeho ramena. Jeho ambíciou je byť novým centrom Petržalky.

  • Tlačiť
  • 9

Štúdia, ktorú uverejnil odborný portál Archinfo.sk, vytvára na území ohraničenom Hálovou, Rusovskou a Romanovou ulicou akýsi „Petržalský bulvár“. Jej autormi sú Tibor a Andrej Alexyovci zo štúdia Alexy & Alexy.

Nové centrum Petržalky

Vymedzujúcim prvkom územia je os električky. Okolo nej nakreslili architekti mestskú triedu so širokými chodníkmi a stromoradím. Okrem obytných blokov sú súčasťou novej štvrte vodné plochy, športoviská, detské ihriská i zážitkové plochy pre oddych a rekreáciu. Novovybudované územie má byť prirodzene prepojené s pripravovaným parkom ťahajúcim sa po východnej strane Chorvátskeho ramena.

Štúdiu si nechala vypracovať akciovka Petržalka City, ktorá je personálne prepojená s developerom Iuris Group. Spoločnosť má dotknuté pozemky v dlhodobom prenájme. Svoje plány s využitím lokality predstavila ešte začiatkom roka 2007.

Neprehliadnite

Na území s rozlohou 270-tisíc štvorcových metrov kreslila nové centrum mesta s rozpočtom rádovo v miliardách slovenských korún. Jej súčasťou mali byť polyfunkčné budovy, obchody, služby, objekty na prechodné ubytovanie, šport či kultúru a veľké mestské parky.

Meškanie

Realizáciu projektu, ktorý mal byť hotový v roku 2013, rozdelila do dvoch etáp. Prvá riešila územie pri Rusovskej a Hálovej ulici. „So začiatkom výstavby počítame v máji 2008 a o dva roky neskôr, teda v októbri 2010 by mala byť hotová. Do realizácie tejto etapy by sme mali investovať viac ako 1,7 miliardy korún,“ konštatoval pred 11 rokmi pre TREND generálny riaditeľ Petržalka City Štefan Koluš.

Vizualizácie pokračovania projektu Petržalka CityZdroj: Archinfo/Alexy & Alexy

Developer hovoril v tom čase o jedinečnej architektúre. „Po precíznej príprave sa dnes projekt nachádza v štádiu medzinárodnej architektonickej súťaže. Z nej vzišli tri projekty a vizualizácie, ktoré svojou kvalitou príjemne prekvapili. Všetky vychádzali zo zadefinovaných urbanistických podmienok a súvislostí a nebude ľahké vybrať ten najlepší. Publikované údaje o jednotlivých rozlohách budov teda nemusia byť konečné,“ vysvetľoval Š. Koluš.

Komplexné územie

Prvú etapu projektu začali stavať až v roku 2011. Ako financujúci partner sa v projekte objavil fond Náš prvý realitný š.p.f – Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky. Okolo druhej etapy však bolo ticho. Prerušila ho až nová štúdia, ktorú si nechal developer vyhotoviť.

Vizualizácie pokračovania projektu Petržalka CityZdroj: Archinfo/Alexy & Alexy

Územie, na ktorom má vyrásť pokračovanie projektu Petržalka City, bolo riešené v rámci súťaže o podobu centrálnej rozvojovej osi. Mesto organizovalo súťaž pred štyrmi rokmi a jej výsledkom bol rámec, v ktorom by sa nová výstavba mala pohybovať. Cieľom bolo vytvoriť mix komerčných, rezidenčných a verejných stavieb, ktoré by doplnili kolorit mestskej časti.

Medzinárodná porota vybrala ako víťaza návrh urbanistu a profesora STU Bohuša Kováča a Ladislava Benčeka. Tím vedený B. Kováčom vytvoril vstupnú zastávku do Petržalky na Bosákovej ulici ako objekt galérie, múzea či kultúrnej sály. Podobný objekt navrhli  aj pri Draždiaku, v tomto prípade išlo o znak športovo-rekreačnej zóny. Návrh umiestnil centrum Petržalky práve  do nového námestia medzi Rusovskou cestou a Romanovou ulicou.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy Petržalka City