Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Tatranský hotel bol symbolom úspechu, dnes sa mení na ruiny

06.07.2017, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Nepatril medzi najkrajšie, najstaršie ani najvychytenejšie ubytovacie zariadenia vo Vysokých Tatrách. Hotel MS – 70 však mal a stále má pre miestnych obyvateľov symbolickú hodnotu. Takmer 15 rokov je zatvorený a mení sa na ruiny. Práve na jeho osud a príbeh sa TREND Reality pozerá v prvej časti prázdninového seriálu Tatranské realitné boľačky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

„Boli to doteraz najkrajšie majstrovstvá sveta,“ pochválil v roku 1970 Tatrancov vtedajší prezident Medzinárodnej lyžiarskej federácie Marc Hodler. Bola to veta, ktorá pre stovky organizátorov a dobrovoľníkov svetového šampionátu v klasickom lyžovaní  znamenala veľmi veľa. Šampionát zásadným spôsobom zmenil  Tatry a tamojšie ubytovacie zariadenia. Začnime však úplne na začiatku.

O organizátorovi svetového šampionátu v klasickom lyžovaní sa rozhodovalo v roku 1967 v libanonskom Bejrúte. Tatranská kandidatúra dokázala presvedčiť delegátov už v prvom kole, keď porazila švédsky Falun aj nemecký Garmisch–Partenkirchen. Tatranci však nemali vyhrané, za tri roky museli prebudovať Tatry tak, aby vedeli ohúriť celý svet.

Vynútený boom

Ak si zoberieme do úvahy, že v tomto období došlo aj k vstupu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa, bola situácia o to komplikovanejšia. S časovým stresom a dusnou spoločenskou atmosférou sa však organizátori popasovali dobre.

Hotel MS - 70 v Novom SmokovciZdroj: TREND Reality

V priebehu troch rokov sa na Štrbskom Plese vybudoval nový športový areál, zrekonštruovali tatranské cesty, električkové trate i nová ozubnicová železnica zo Štrby na Štrbské Pleso. Nebolo to však všetko. Na mapu pribudli nové hotely a ubytovacie zariadenia. Popri hoteloch ako FIS, Park či Panoráma to bol aj Hotel MS – 70 v Novom Smokovci.

Jeho architektúra nebola ničím nezvyčajná. Hotel ponúkol 120 lôžok. Okrem reštaurácie a kaviarne lákal na biliard, šípky, saunu či stolný tenis. Bývalý šéf Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý poukazuje hlavne na pragmatickosť jeho stavby. „V krátkom čase bolo potrebné vybudovať letisko, športoviská, hotely i infraštruktúru,“ hovorí P. Chudý a dodáva, že v prípade hotela, ktorý bol pomenovaný po samotnom šampionáte, rozhodovala v prvom rade rýchlosť realizácie.

Hotel MS - 70 v Novom SmokovciZdroj: TREND Reality

Aj keď architektúrou hotel nevybočoval z tatranského priemeru, jeho pozícia počas šampionátu bola veľmi dôležitá. „Sídlil v ňom totiž organizačný výbor celého podujatia,“ hovorí P. Chudý. Podujatie pritom dopadlo nad očakávanie dobre a odzrkadlilo sa to aj v budúcnosti Tatier. Do „malých veľhôr“ putujú v nasledujúcich dvoch desaťročiach milióny turistov. Len pre ilustráciu, ročná návštevnosť Tatier sa v osemdesiatych rokoch pohybovala na úrovni päť až 5,5 miliónov turistov ročne. Vlani bola na úrovni 3,5 milióna.

Medzi priemerom

Postavenie Hotela MS – 70 je po šampionáte nevýrazné. Zaradil sa medzi priemerné ubytovacie zariadenia aj preto bola jeho pozícia po zmene režimu ťažká. Najmä, keď návštevnosť Tatier prudko spadla. Návštevnosti nepomáhalo ani to, že hotel síce často menil majiteľov, výraznejšie investície do modernizácie sa mu však vyhýbali.

K zlomu dochádza v roku 2003, keď hotel zatvárajú. V ďalších rokoch sa množia špekulácie o jeho budúcnosti. Na jar 2008 nové plány ohlasuje finančná skupina J&T. „Ak všetko dobre pôjde, koncom roka štartujeme s obnovou hotela. Brzdí nás stavebné povolenie,“ povedal pre Nový Čas vtedajší hovorca J&T Maroš Sýkora.

Hotel MS - 70 v Novom SmokovciZdroj: TREND Reality

Rekonštrukcia hotela pritom mala ísť ruka v ruke s prestavbou susediaceho lyžiarskeho areálu na Jakubkovej lúke. Priamo s ním totiž hotel susedí. K avizovanej premene nedošlo. Svoje urobila kríza i dramatické prepady turistickej návštevnosti.

Trend sa v posledných rokoch obrátil a Tatry vlani lámali turistické rekordy v novodobej histórii. Oživenie hotela však stále nie je na programe dňa. Jeho oficiálnym vlastníkom je spoločnosť Hotel Sasanka, za ktorou stojí cyperská firma Baxon Real Estate Limited. Firma je pritom bývalým akcionárom TMR. A samotný holding sa k budúcnosti hotela hlási.

Len so svahom

„O rozvoji Smokovcov rozprávame už dva – tri roky, mesto Vysoké Tatry však zatiaľ nezaradilo naše návrhy zmien do územného plánu. Treba povedať, že ubytovacie kapacity Smokovcov boli nastavené na sedemdesiate roky minulého storočia a aktuálne nezodpovedajú požiadavkám trhu. Za posledné roky v nich okrem opravy lanovky na Hrebienok nepribudlo nič, čo by zmenilo ich atraktivitu,“ hovorí pre TREND Reality Bohuš Hlavatý, šéf holdingu Taty mountain resorts.

Hotel MS - 70 v Novom SmokovciZdroj: TREND Reality

Stále pritom platí, že hotel by mal ekonomický význam len pri sprevádzkovaní susediaceho svahu. „Východisko vidíme vo vytvorení zimnej sezóny, ktorá v Smokovcoch prakticky nie je. Na to, aby fungovala, potrebujeme prepojiť Smokovce s Tatranskou Lomnicou. V takom prípade by malo zmysel aj oživenie Hotela MS 70, ktorý by sa svojou polohou pri Jakubkovej lúke stal atraktívnym pre lyžiarsku klientelu,“ naznačuje B. Hlavatý.

Je málo pravdepodobné, že by sa hotel zachoval v niekdajšej podobe. Pripúšťajú to aj samotní Tatranci. „Ja osobne si myslím, že hotel nie je žiadnou pamiatkou. Turisti dnes vyhľadávajú zariadenia v oveľa vyššom štandarde,“ hovorí P. Chudý a dodáva, že hotel bude mať vždy len symbolický význam a bude najmä pripomienkou úspešného šampionátu, ktorý začal novú éru Tatier.

Tatranské realitné boľačky

V priebehu letných prázdnin TREND Reality každý týždeň prinesie príbeh jednej tatranskej stavby, ktorá má svoje najlepšie časy za sebou a márne čaká na reštart. Ak máte nejaké fotografie dnes zatvorených budov v Tatrách, prípadne sa chcete o svoje skúsenosti či zážitky z nich podeliť, kontaktujte nás na e-mailovej adrese tomas.vasuta@newsandmedia.sk.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy hotel, Tatranské realitné boľačky, Tatry

Realitná inzercia

Ponuka bytov v Panorama City

Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na predaj a prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 87 233 EUR.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Pridať inzerát