Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

TriGranit ukázal projekt pre Košice za 300 miliónov

20.01.2014, 14:00 | Daniel Suchý | © 2014 News and Media Holding

Zábavné centrum podľa britského vzoru a luxusné byty namiesto kasární v strede mesta

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

TriGranit

Spolu s dlho pripravovaným veľkým zábavným a kongresovým centrom Metropolis v Bratislave získala developerská spoločnosť TriGranit od vlády podporu aj pre nedávno ohlásený projekt v Košiciach.

Na štyroch hektároch bývalých Malinovského kasární na okraji Starého Mesta plánuje do roku 2018 postaviť multifunkčné centrum s bytmi, obchodmi, kanceláriami a zábavou. Investícia by sa mala vyšplhať na takmer 300 miliónov eur.

„Aj v Košiciach platí, že treba priniesť niečo nové,“ vysvetľuje veľkú investíciu Gábor Zászlós, predseda predstavenstva TriGranit Development Corporation. Inšpiráciou podľa neho boli aj zábavné centrá Xscape vo Veľkej Británii.

Xscape ponúkajú pod jednou strechou veľké množstvo funkcií, nielen nákupnú. Návštevníkov lákajú na ľadovú plochu, bowling, lezecké steny, paintball, autodrom či dokonca lyžiarsku dráhu. Priamo pri nich sa nachádzajú stravovacie zariadenia či tematicky viazané obchody.

Nové centrum mesta Košice - návrh TriGranitZdroj: TriGranit

„Ak máte v centre len nákupnú funkciu, ľudia tam nejdú. Pozrite sa na ľadovú plochu v Avione, deti sa tam korčuľujú a je to stále plné, pretože nikde inde nie je celoročná ľadová plocha,“ poukazuje G. Zászlós na slovenský príklad.

Potenciál pre takýto obrovský projekt vidí aj v Košiciach, ktoré podľa neho veľmi dynamicky napredujú vďaka rýchlemu rastu IT firiem. Spolieha sa aj na zákazníkov z Ukrajiny a Maďarska.

Podľa vzoru bratislavského Avion Shopping Parku chce prilákať deti. Steel Arena je úplne vyťažená organizovanými prenájmami, šancu vidí v dohode so školami, aby využili klzisko na telesnú výchovu. „Dnes sú cieľovou skupinou deti, kam prídu, prídu s nimi aj rodičia,“ dodáva G. Zászlos.

„Chceme vytvoriť miesto pre stretávanie sa Košičanov. Nájdu tam obchody, kancelárie, byty aj malý hotel,“ zhrnul zámer nazvaný Nové centrum mesta Košice. Koncept spracoval ateliér architekta Dušana Fischera.

Podľa územného plánu tu možno zastavať 80 percent územia a zvyšnú pätinu má tvoriť zeleň. Byty môžu zabrať najviac 30 percent. Zvyšok je určený na obchody, reštaurácie, kaviarne, administratívu, hotely, kultúrne, športové, oddychové či kongresové zariadenia. Parkovanie by malo byť prevažne v podzemí.

Nové centrum mesta Košice (2)Zdroj: TriGranit

Výstavba musí dodržať 13-metrovú výšku smerom od Starého Mesta s 30-metrovou dominantou na strane od sídliska. „Bytovky nebudú masívne, bude tam skôr menší počet bytov vo vyššom štandarde vrátane luxusnejších penthousov s výhľadom na strechy košického Starého Mesta,“ opisuje G. Zászlós.

Hoci TriGranit chce stavať už v budúcom roku, areál bývalých kasární zatiaľ nevlastní. Mesto ho chce predať, pretože potrebuje peniaze na splatenie odškodného 9,9 milióna eur za prehratý spor v kauze z čias primátora Rudolfa Schustera.

„Neprebehlo žiadne oficiálne predstavenie projektu. Záujem každého investora o mesto nás veľmi teší. Na územie bývalých Malinovského kasární bude vyhlásená transparentná verejná obchodná súťaž,“ reaguje hovorkyňa mesta Martina Viktorínová.

Nové centrum mesta Košice (6)Zdroj: TriGranit

Súťaž by podľa nej mala byť vyhlásená v prvom štvrťroku. Mesto má posudok oceňujúci areál, sumu však nezverejnilo. Pri prvom pokuse predať bývalé kasárne v roku 2006 vyhrala súťaž rakúska spoločnosť UBM Realitätenentwicklung s ponukou ôsmich miliónov eur. Predaj sa však napokon neuskutočnil.

„My deklarujeme záujem ísť do Košíc s multifunkčným projektom a čakáme na súťaž. Ak vypíše vedenie mesta súťaž, ideme do nej,“ hovorí G. Zászlós. Žiadosť o osvedčenie o významnej investícii od vlády vysvetľuje záujmom urýchliť procesy.

Podpísané memorandum tiež obsahuje možnosť požiadať o investičnú pomoc. Mohlo by ísť o dotáciu či daňové úľavy. „Ak je možnosť, tak sa určite budeme uchádzať o podporu,“ dodáva šéf TriGranitu.

V Košiciach chcel TriGranit investovať už pred ôsmimi rokmi, neuspel však v súťaži o pozemky na Námestí slobody, kde neskôr vyrástol Aupark.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy TriGranit