Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trnava postaví prvý cyklistický parkovací dom na Slovensku

14.02.2018, 11:04 | TASR

Už túto jeseň chce mesto Trnava začať ako prvé na Slovensku s výstavbou parkovacieho domu pre bicykle. Na realizáciu projektu získala samospráva z eurofondov vyše pol milióna, ďalších 26-tisíc eur zaplatí z vlastného rozpočtu.

  • Tlačiť
  • 0

Cieľom mesta je motivovať občanov a návštevníkov Trnavy, aby viac využívali ekologické formy dopravy pri dochádzaní do zamestnania alebo pri trávení voľného času. „Parkovací dom bude zaisťovať automatický príjem, evidenciu, skladovanie, monitorovanie a výdaj bicyklov,“ hovorí projektová manažérka Zuzana Betinová z útvaru projektového manažmentu Mestského úradu v Trnave.

Dodáva, že naň nadväzujú aj ďalšie pripravované projekty ako budovanie cyklotrás alebo zdieľanie bicyklov, ktoré budú súčasťami ucelenej, bezpečnej, rýchlej a priamej siete segregovaných mestských cyklotrás.

Parkovací dom, ktorý bude k dispozícii 24 hodín denne, má mať kapacitu na bezpečné uskladnenie 120 bicyklov. Situovaný bude medzi železničnou a autobusovou stanicou s napojením na existujúcu cyklotrasu.

Neprehliadnite

Parkovacie veže začali stavať v Českej republike ako prví v Európe v roku 2013 v Hradci Králové, po jednej majú v Přerove, Pardubiciach, Třinci a Lysej nad Labem a čoskoro pribudnú ďalšie v trnavskom partnerskom meste Břeclav, v Hodoníne, Litoměřiciach a Poděbradoch.

Mesto Trnava podalo žiadosť o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu 2014–2020 (IROP) na výstavbu automatického parkovacieho domu pre bicykle v marci 2017. V októbri získalo 505 319 eur.

Súčasne začalo pripravovať podklady na verejné obstarávanie dodávateľa, ktoré sa uskutočnilo v auguste minulého roku. Vzhľadom na skutočnosť, že sa prihlásil len jeden uchádzač, súťaž bola zrušená.

Na základe písomného súhlasu riadiaceho orgánu IROP s posunutím termínu realizácie projektu pripravuje mestská samospráva nové verejné obstarávanie, ktoré plánuje uskutočniť v máji tohto roku.

„V prípade, že bude úspešné, dodávateľ zároveň spracuje projektovú dokumentáciu podľa stanovenej technickej špecifikácie,“ dopĺňa Andrea Hudcovičová z odboru investičnej výstavby. Samotná výstavba parkovacieho domu je naplánovaná na 13 mesiacov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy bicykel, parkovanie, Trnava

Súvisiace články

Do práce na bicykli? Len v reklame, cesty na to nie sú

Do práce na bicykli? Len v reklame, cesty na to nie sú

Vláda sa zaviazala dlhodobo podporovať budovanie cyklociest. Každý rok ich malo pribudnúť 125 kilometrov. V skutočnosti sa ich stavia minimum a peniaze chýbajú 11

Staré koľaje nepatria do šrotu, menia sa na cyklistické chodníky

Slovenská stopa v cyklobiznise

Ako vybabrať so zlodejmi a ďalšie top tipy pre cyklistov

Jurkovičova tepláreň má potvrdených nájomcov, dokončia ju tento rok

Diskusia (0 reakcií)