Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Unikátnej bratislavskej galérii hrozí búranie. Majiteľ plánuje na jej mieste kancelárie

05.09.2019, 09:16 | Vladimíra Púpavová | © 2019 News and Media Holding

Uprostred stavebného ruchu, ktorý sa v posledných rokoch deje na Mlynských nivách, v oblasti bývalej zbombardovanej rafinérie Apollo stojí budova, ktorej sa stavebné stroje vyhýbajú. Galéria Design Factory, ktorá je kultúrnym centrom v obnovených industriálnych priestoroch na Bottovej ulici v zóne Chalupkova, je však dnes v ohrození. Hrozí jej zbúranie. Jej majiteľ na jej mieste plánuje veľký kancelársky komplex. ZSE však tvrdí, že plán na búranie budovy zatiaľ neexistuje.

  • Tlačiť
  • 4

Priestory Design Factory vznikli úpravou bývalej stavebno-montážnej haly z roku 1942 a aj po rekonštrukcii zachovávajú genius loci danej lokality. Aj vďaka tomu dostala galéria v roku 2007 Cenu za architektúru Slovenskej komory architektov CEZAAR.

Priemyselnú atmosféru Design Factory oživila v roku 2005 trojica architektov Martin Paško, Zoran Michalčák a Zuzana Zacharová so zámerom vytvoriť novú tvorivú základňu pre podporu a rozvoj dizajnu a architektúry.

Pri rekonštrukcii sa zachovali typické črty industriálnej budovy, veľké členené okná, pôvodné konštrukcie a potrubia, veľké kovové schodisko a detaily, ktoré dodávajú priestoru industiálnu atmosféru.

Budova galérie design factoryZdroj: Čierne diery

Svetové renomé

Tento industriálny unikát sa stal za posledných takmer 15 rokoch domovom architektov a rôznych menších firiem, ale aj stoviek výstav, odborných prednášok, koncertov, festivalov, podujatí a dokonca svadieb.

Galéria zároveň patrí podľa Centra vedecko-technických informácií od roku 2014 medzi svetové renomované inštitúcie v oblasti kurátorstva, a tým sa radí medzi najvýznamnejšie inštitúcie kultúrneho sveta.

Priestory galérie design factoryZdroj: design factory

Napriek tomu budove hrozí, že ju zbúra majiteľ, ktorý pred rokmi dovolil

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Bottova, búranie, Chalupkova, design factory, galéria, industriál